TÝŽDENNÍK: Banícky tvrdohlavec?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bane vláda
Predseda vlády SR Robert Fico počas sfárania do bane Nováky, vysunutého pracoviska spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza pri príležitosti Dňa baníkov. SITA

Premiér Robert Fico ani náhodou nepripúšťa zatváranie nejakých baní. Stále je srdcom baník.

Minulý týždeň sa medzi politikmi znova rozoberala budúcnosť podpory ťažby domáceho uhlia, prostredníctvom ktorého sa vyrába elektrina v tepelnej elektrárni Nováky. V celej téme sú dve nad slnko jasné veci. Ročne sa všetci odberatelia na toto uhlie skladajú vo svojich faktúrach za elektrinu sumou od 90 do 100 miliónov eur. Premiér Robert Fico ani náhodou nepripúšťa zatváranie nejakých baní. Stále je srdcom baník. Podpora baníctva zo strany všetkých občanov mu zjavne dlhé roky robí radosť.

Šumy politické

V ostatnom období sa však na politickej úrovni začína hovoriť o skoršom utlmovaní slovenského baníctva, ako je v súčasnosti plánované. Teda skôr ako v roku 2030. Najprv s touto hriešnou myšlienkou (ak nerátame pravicovú opozíciu, ktorá o tom hovorí už niekoľko desaťročí, ale pri vládnutí na to taktiež odvahu nenašla) prišiel slovenský eurokomisár zodpovedný za vznik Energetickej únie Maroš Šefčovič a pomaly sa k nemu pridal aj minister hospodárstva Peter Žiga. Všetko deti politickej strany Smer-SD. Tej politickej strany, ktorej šéf nevie nič o skoršom zatváraní baní, je to pre neho úplný nezmysel a nechce mať s tým nič spoločné.

Prečítajte si tiež:

Jeho ľudia však už verejne chodia po baníckom kraji a hľadajú s regionálnymi politikmi možnosti, ako dožívajúce baníctvo v regióne nahradiť, ako podporiť región financiami z EÚ. Ak to premiérovi politici robia na vlastnú päsť bez jeho vedomia (evidentne áno, keď tvrdí, že o tom nič nevie), tak riskujú svoju politickú budúcnosť. Najmä eurokomisár, ktorý je vo svojej pozícii vďaka Smeru a s ktorým o rok v eurovoľbách nemusí chcieť mať predseda ešte stále najsilnejšej strany tak nič spoločné, ako so skorším útlmom baníctva.

Tvrdohlavec

To, že pracovať na útlme baníctva sa má začať už dnes vravia všetci. Od opozície, cez odborníkov až po eurokomisára. Naklonení sú tomu aj niektorí vládni politici. Už len baníci a premiér majú klapky pred očami. Baníkom sa niet čo čudovať. Veď prísť k desiatkam miliónov eur len tak, že sa tvárime, že máme uhlie dobré na výrobu elektriny, je super biznis. Prečo však premiér stále odmieta odbornú diskusiu na túto tému a bráni baníkov stoj čo stoj neraz aj vlastným telom v zašpinených montérkach v samotnej štôlni je prinajmenšom čudné. A to hlavne v časoch, keď na Slovensku skoro každá firma sa stretáva s nedostatkom pracovných síl. Buď máme na čele vlády absolútneho baníckeho tvrdohlavca, alebo… Žeby biznis?

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať