V prípade, že EPH získa Slovenské elektrárne, bude sa musieť tento československý hoding veľmi snažiť, aby svoje energetické a finančnícke schopnosti potvrdil. Kúpia totiž podnik, ktorý ešte stále stavia atómovú elektráreň v Mochovciach, ktorý prevádzkuje tepelné elektrárne len na silu a ktorý sa súdi či háda so štátom na takmer všetkých frontoch.
Minulý týždeň sa pohli ľady v otázke predaja 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Taliansky Enel, ktorý spomínaný podiel predáva, sa rozhodol nateraz rokovať o podmienkach predaja iba s českou spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH). Aj keď sa táto spoločnosť označuje ako česká, pravdou je, že v nej majú prsty aj slovenskí finančníci zo známej finančnej skupiny. Takže môžeme firmu pokojne označiť ako československú. Ak by sa firme EPH podarilo s talianskym Enelom na predaji slovenského dominantného výrobcu elektriny, stala by sa slovenským energetickým gigantom. Veď už v súčasnosti vlastnia slovenskú spoločnosť predávajúcu elektrinu a plyn, taktiež distribučné spoločnosti distribuujúce elektrinu a plyn zákazníkom, ako aj jediného slovenského prepravcu zemného plynu a podnik, ktorý skladuje plyn v zásobníkoch a ťaží ho na našich miniatúrnych ložiskách. Otázkou je, či chlapci z EPH sú takí dobrí energetici, alebo len skvelí finančníci, ktorí dokážu na svoje energetické chúťky vyhrabať peniaze aj spod zeme. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že platí aj jedno aj druhé.
V prípade však, že EPH získa elektrárne, bude sa musieť tento československý hoding veľmi snažiť, aby svoje energetické a finančnícke schopnosti potvrdil. Kúpia totiž podnik, ktorý ešte stále stavia atómovú elektráreň v Mochovciach, ktorý prevádzkuje tepelné elektrárne len na silu a ktorý sa súdi či háda so štátom na takmer všetkých frontoch. Keď si zoberieme, že vyplácanie dividend zo zisku elektrární je zatiaľ v nedohľadne (že vraj až po dokončení Mochoviec) a výroba v nových mochoveckých blokov bude minimálne v prvých rokoch pre nízku trhovú cenu elektriny nerentabilná, odvaha chlapcom z EPH nechýba. Na druhej strane však musí predsa len byť niečo na tých elektrárňach lukratívne, lebo chlapci z EPH by do žiadneho dobrodružstva nešli. Oni totiž idú hlavne tvrdo po biznise. A možno ich len presvedčila súčasná hodnota predávaného podielu elektrární, o ktorej slovenský minister financií povedal, že sa blíži k nule.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.