Ukončenie tranzitu ruského zemného plynu cez Ukrajinu na Slovensko a ďalej na západ Európy by znamenalo aspoň dočasné zvýšenie cien plynu na európskych trhoch. Myslí si to hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Podľa neho, by však zvyšovanie cien bolo obmedzené, keďže obchodníci už s ukončením spomínaného tranzitu plynu z veľkej časti počítajú a zahrňujú ho do svojich očakávaných burzových cien plynu platných pre Európsku úniu.
Silnejší dopad na Slovensko
Ukončenie tranzitu by však podľa Kovandu viac zasiahlo Slovensko ako európsky trh. „Na slovenskom trhu by bol rast cien plynu citlivejší. Slovensko by muselo rýchlo hľadať alternatívne dodávateľské cesty, napríklad cez Poľsko. Vďaka Poľsku by mohlo Slovensko odoberať skvapalnený plyn dovezený loďou do terminálu v Litve. Najčastejšie by však išlo o plyn z USA,“ dodal Kovanda.
Európania môžu doplatiť na stratu ukrajinských tokov plynu, výrazne im narastú účty za energie
Ak by sa dohoda o tranzite plynu medzi Ukrajinou a Ruskom nepredĺžila a od začiatku budúceho roka by sa transmisný kanál cez Ukrajinu zastavil, cenové efekty na celoeurópsky trh by podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka neboli príliš trvácne.
Vláda by podľa Inštitútu sociálnej demokracie mala zvážiť preventívne opatrenia v prípade zastavenia tranzitu plynu cez Ukrajinu
„Práve kombinácia diverzifikácie plynových zdrojov Európy a fakt, že trh sa na možné ukončenie zmluvnej spolupráce Gazprom–Naftogaz pripravuje už od polovice leta, sú silnými dôvodmi na relatívne hladké vysporiadanie sa s novou situáciou. Aj keď krátkodobé cenové turbulencie vylúčiť nemožno, európsky trh je v celku pripravený,“ dodal Boháček.
Kľúčová bude substitúcia dodávok
Analytik Boháček však upozorňuje, že mierne odlišná situácia s cenami plynu môže byť v stále „závislých krajinách“ na ruskom plyne, teda aj u nás. Tu bude podľa neho kľúčové, ako rýchlo sa podarí slovenským plynárom substituovať výpadok alternatívnymi európskymi zdrojmi.
Fico je sklamaný zo stretnutia so Zelenským. Slovensko možno podnikne voči Ukrajine kroky, ktoré sa jej nebudú páčiť
„Nič-menej, výraznú trhovú singularitu vysokých cien u nás taktiež dlhodobo neočakávam a ceny budú viac ovplyvňované faktormi ako je cena emisií, alebo vývoj produkcie elektrickej energie na európskych trhoch,“ konštatoval Boháček.
Ukrajina je ochotná prepravovať akýkoľvek plyn okrem ruského, povedal Šmyhaľ premiérovi Ficovi
Európska únia znížila od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu podstatne svoju závislosť od ruského plynu a nahradila ho dodávkami z Nórska, USA a Kataru. Situácia sa samozrejme líši od krajiny ku krajine, pričom platí, že čím je geografická blízkosť Ukrajine väčšia, tým väčšia je z ekonomických dôvodov aj závislosť na dodávkach plynu.
Obmedzená kapacita alternatívnych trás
Slovensko odoberá od Gazpromu, ktorý plynovod cez Ukrajinu zásobí plynom, približne tri miliardy metrov kubických plynu ročne, čo predstavuje asi dve tretiny našich potrieb. Naproti tomu Česká republika takmer úplne obmedzila dovoz z Ruska, hoci v druhom polroku 2024 ho čiastočne obnovila.
Trump sa vyhráža EÚ obchodnou vojnou, pokiaľ nebude kupovať viac americkej ropy a plynu
Tranzit plynu cez Ukrajinu podľa Boháčka pretrváva kvôli ekonomickým dôvodom (nižšie ceny ruského plynu) a tranzitným poplatkom pre Ukrajinu (0,8 až 1 mld. dolárov ročne) a ziskom Ruska z predaja (viac ako 3 mld. dolárov).
Väčšina ruských plynových trás do Európy je uzavretá (Jamal-Európa, Nord Stream). Funkčné sú len Blue Stream a TurkStream do Turecka, pričom Turecko posiela časť plynu ďalej do Európy. „Celkovo však je kapacita týchto ostatných trás v porovnaní s ukrajinskou tepnou obmedzená,“ konštatoval Boháček.