Ukrajina plánuje exportovať do Európy viac elektriny ako v roku 2022, príjmy však nebudú stačiť na obnovu systému

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina, euro, elektrické vedenie, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ukrajina očakáva, že jej export elektriny bude v tomto roku vyšší ako vlani, ale samotné príjmy z exportu nebudú stačiť na obnovu energetického systému. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na ukrajinského ministra energetiky Hermana Haluščenka.

Uspokojovanie domácich potrieb

Dúfame, že dosiahneme objemy exportu, ktoré sme mali minulý rok. Plánujeme a budeme pokračovať v rokovaniach o ich zvýšení, pretože dnes nám to rezerva v systéme umožňuje,“ povedal Haluščenko.

Minister zároveň zdôraznil, že prioritou je uspokojovanie domácich potrieb elektriny, takže v prípade zmeny situácie môže byť export pozastavený.

Finančné zdroje na obnovu

Príjmy z exportu elektriny podľa neho pomôžu získať dodatočné finančné zdroje na obnovu energetických zariadení, ktoré boli zničené alebo poškodené pri ruských útokoch. Tieto prostriedky však nebudú stačiť.

Bohužiaľ, nevidíme možnosť plne pokryť príslušné finančné potreby na obnovu elektrizačnej sústavy prostredníctvom exportu do budúcej vykurovacej sezóny. V súčasnosti sa diskutuje o niekoľkých ďalších riešeniach. Samozrejme, možnosť získania prostriedkov z exportu umožní finančne podporovať naše výrobné zariadenia a spoločnosti, aby mali rezervu,“ vysvetľuje Haluščenko.

V pláne je podľa Haluščenka aj zvýšenie cezhraničnej prepravy medzi Ukrajinou a Poľskom, čo zvýši export.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Herman Haluščenko