Vďaka odpadu vyrobili takmer štyristotisíc megawatthodín elektriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektráreň Badín
Elektráreň pri Badíne SITA

Elektráreň pri Badíne za šesť rokov svojho pôsobenia vyprodukovala vďaka zhodnocovaniu odpadu už viac ako 362 tisíc megawatthodín (MWh) elektriny. V elektrárni pritom spracovali vyše 202 tisíc ton rôzneho biologicky rozložiteľného odpadu. Pre agentúru SITA to uviedol manažment samotnej elektrárne. V minulom roku vyrobila elektráreň vďaka odpadu takmer 55 tisíc MWh elektriny a spracovala necelých 30 tisíc ton rôzneho biologicky rozložiteľného odpadu.

Biologicky rozložiteľné odpady

Elektráreň pri Badíne patrí medzi obnoviteľné zdroje energií. „Výroba funguje ekologicky nezávadným procesom, keď biologicky rozložiteľné odpady a biomasu z okolia aeróbnym fermentovaním meníme na certifikované biopalivo. Práve z neho potom vyprodukujeme elektrickú energiu,“ uviedol manažment, ktorý pozitívne hodnotí najmä technickú stránku projektu. „Je vybudovaná z najnovších dostupných technológií na špičkovej európskej úrovni,“ dodali manažéri. Elektráreň pozostáva z kompostárne a elektrárne.

Podobné elektrárne budú pribúdať

Unikátnosť projektu v Badíne spočíva podľa manažérov v zhodnocovaní biologicky rozložiteľných odpadov a biomasy v kompostárni riadenou aeróbnou fermentáciou. „Čo sa týka budúcnosti ďalších podobných projektov na Slovensku, výroba elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov je trend, ktorý sa zavádza v celej Európskej únii,“ uviedli manažéri, ktorí pritom poukazujú na fakt, že obnoviteľné zdroje energie sú ekologické a sú šetrné k životnému prostrediu. „Vzhľadom na túto skutočnosť sme presvedčení, že podobných projektov bude pribúdať,“ konštatovali manažéri.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Elektráreň pri Badíne