Vo Vysokých Tatrách opäť v noci svietia pouličné lampy, mesto ich chce vymeniť za LED

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lampa, verejné osvetlenie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vo Vysokých Tatrách sa už opäť po viac ako mesiaci v noci svieti. Samospráva ešte koncom marca oznámila, že v reakcii na zdražovanie energií bude zhasínať verejné osvetlenie v čase od 23:00 do 4:15. Ušetriť by tak mohla ročne asi 50-tisíc eur.

Na poslednom aprílovom zasadnutí mestského zastupiteľstva ale napokon poslanci odsúhlasili prevádzku osvetlenia počas celej noci. Na jeho úhradu v strediskách cestovného ruchu využije samospráva časť členského príspevku Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa mesta Daniela Birková.

Svietilo sa celú noc

Keď primátor mesta Ján Mokoš oznámil v marci na sociálnej sieti informáciu o úspornom opatrení, uviedol, že ide iba o dočasné riešenie.

„Mesto v spolupráci s poslancami pripravuje projekt inovácie verejného osvetlenia výmenou za šetrné LED, čím by došlo k značnej úspore finančných prostriedkov. Verím, že obyvatelia a návštevníci si na tento režim zvyknú a s pochopením príjmu toto neľahké rozhodnutie,“ napísal vtedy.

Poukázal pritom na to, že dovtedy sa v každej z mestských častí svietilo celú noc. Zasvietených bolo v záujme bezpečnosti obyvateľov a návštevníkov podľa jeho slov viac ako 1 600 lámp.

Refinancovanie nákladov na osvetlenie

Mestskí poslanci však 28. apríla schválili zrušenie vypínania osvetlenia od 1. mája. Primátor mesta uznesenie minulý týždeň podpísal. Refinancovanie nákladov na osvetlenie v strediskách cestovného ruchu vyriešili presunom finančných prostriedkov v rámci členského príspevku z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry v roku 2022.

Pôjde o sumu vo výške 32-tisíc eur z časti „vianočná výzdoba“. „Pôvodne plánované finančné prostriedky na nákup špeciálnej vianočnej výzdoby stratili opodstatnenie,“ uvádza sa v zápisnici zo zasadnutia komisie cestovného ruchu mesta, ktoré agentúre SITA poskytla poslankyňa mesta Lucia Dubielová.

V schválenom uznesení sa spomína zatiaľ len prevádzka osvetlenia počas celej noci od 1. mája do 15. septembra tohto roka. „Ďalšou položkou, ktorú bude možné využiť na refinancovanie, je položka „prenájom klzísk“ vo výške 40-tisíc eur. O použití tejto položky sa rozhodne v septembri. Dovtedy je možné, že vláda zastropuje ceny energií pre mestá a obce a položku nebude nutné využiť,“ píše sa v zápisnici.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela BirkováJán MokošLucia Dubielová
Firmy a inštitúcie Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Vysoké Tatry