Von der Leyenová chce v šiestom balíku sankcií aj zákaz dovozu ruskej ropy. Dostanú Maďarsko a Slovensko výnimku?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ursula von der Leyenová
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: SITA/AP

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu vyzvala 27-členný blok, aby v rámci šiesteho balíka sankcií proti Moskve v súvislosti s jej vojnou na Ukrajine zakázal import ruskej ropy.

Výzva na ukončenie dovozu ropy

Von der Leyenová v príhovore Európskemu parlamentu v Štrasburgu vyzvala členské štáty Európskej únie (EÚ), aby do šiestich mesiacov postupne ukončili dovoz surovej ropy a do konca roka aj dovoz ropných produktov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Postaráme sa, aby postupné ukončenie nákupov ruskej ropy bolo usporiadané a v takej forme, ktorá umožní nám a našim partnerom zabezpečiť alternatívne dodávky a minimalizovať dopad na globálne trhy,“ konštatovala Von der Leyen.

Presvedčiť štáty nebude jednoduché

Návrhy, ktoré musia byť jednohlasne schválené, si však zrejme vyžiadajú intenzívne rokovania.

Samotná Von der Leyenová pripustila, že presvedčiť všetkých 27 členských štátov, z ktorých niektoré sú uzavreté pevninou a vysoko závislé od dodávok ruských energií, aby súhlasili so sankciami na ropu, „nebude jednoduché“.

Maďarsko a Slovensko sa pritom vyjadrili, že sa nechcú podieľať na sankciách zameraných na ropu, no Von der Leyen nekomentovala, či dostanú výnimku, i keď sa to zdá pravdepodobné.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ursula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska komisia (EK)Sberbank