Vyhoreté jadrové palivo je cenným energetickým zdrojom, Slovensko má potenciál využiť ho na výrobu elektriny a tepla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jadrová elektráreň
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko má potenciál stať sa prvou krajinou v Európe, ktorá by mohla posilniť vlastnú energetickú nezávislosť opätovným využitím vyhoretého jadrového paliva v pokročilých reaktoroch IV. generácie.

Aj takáto možnosť vyplynula z piatkovej diskusie o globálnych perspektívach rozvoja jadrovej energetiky a úlohe malých modulárnych reaktorov, ktorá sa uskutočnila v Bratislave pod záštitou Francúzsko-slovenskej obchodnej komory.

Malé modulárne reaktory

Naplnenie rastúcich svetových energetických potrieb je jednou z hlavných výziev pre nadchádzajúce roky. Aktuálne pritom vo svete rezonuje najmä téma malých modulárnych reaktorov.

Ich technológie sa rozvíjajú dvoma smermi, v zmenšenom formáte klasických tlakovodných reaktorov alebo ako takzvané pokročilé reaktory IV. generácie, z ktorých niektoré pracujú na báze rýchlych neutrónov, ktoré dokážu využiť energiu z vyhoreného jadrového paliva.

Slovensko ako krajina s viac ako 50-ročnou tradíciou v jadre, s obrovským ľudským kapitálom v podobe skúsených odborníkov, ale aj s dostatočnou zásobou vyhoretého jadrového paliva z vlastných jadrových elektrární, by mohlo byť pre mnohé štáty Európy vzorom, ako čeliť výzvam klimatickej zmeny a dekarbonizovať svoju výrobu elektriny,“ vyzdvihol unikátnu pozíciu Slovenska jadrový fyzik a generálny riaditeľ spoločnosti newcleo Stefano Buono.

Cenný zdroj energie

Ako doplnil predseda Slovenskej nukleárnej spoločnosti Vladimír Slugeň, vyhoreté jadrové palivo je cenný energetický zdroj.

Jeho využitie je výzvou pre ďalší vývoj jadrovej vedy, keďže zvyšovanie efektivity využitia jadrového paliva otvára nové možnosti v rozvoji jadrovej energetiky. Slovensko je v tomto smere v dobrej pozícii, keďže za niekoľko desaťročí prevádzky jadrových elektrární máme v medzisklade v Bohuniciach dostatok tohto materiálu na potenciálne využitie,“ povedal.

S cieľom preskúmania možností spolupráce a ďalšieho rozvoja technológií rýchlych modulárnych reaktorov podpísali Ministerstvo hospodárstva SR, Jadrová vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), a.s. a spoločnosť newcleo v decembri 2023 Memorandum o porozumení.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stefano Buono
Firmy a inštitúcie Francúzsko-slovenská obchodná komoraJadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS)MH Ministerstvo hospodárstva SRnewcleoSNUS Slovenská nukleárna spoločnosť