V médiách sa minulý mesiac objavila informácia o záujme amerického finančníka Stephena Lyncha o kúpu plynovodu Nord Stream 2. Aj keď sa Moskva nateraz tvári, že o tom nepočula, a že nemá záujem rozpredávať svoj majetok “západu“, ľady sa zrejme pohli.
Americký biznismen, ktorý pôsobil v Moskve a je štedrým podporovateľom staronového prezidenta USA Donalda Trumpa, už mal požiadať americkú vládu o povolenie s podaním ponuky na kúpu plynovodu Nord Stream 2. Podľa analytikov by išlo o zaujímavý biznis, ktorý by rozprúdil plynárenský trh v Európe.
Politický význam transakcie
V prípade, ak by sa vlastníkmi plynovodu Nord Stream 2 stali západné spoločnosti, napríklad Američania, okamžitý dopad na ceny plynu by podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka v terajšej situácii nebol výrazný, keďže plynovod nie je v prevádzke.
Plyn pre slovenské domácnosti zdražie, všetko však zmení ešte vládna energopomoc
Skôr je tam možné vnímať potenciál do budúcnosti, pravdepodobne až po konci vojny na Ukrajine, kedy by sa transakčné náklady cien plynu vedeli riadiť efektívnejšie a flexibilnejšie v závislosti od situácie na trhu.
„Samotná cena plynu, by však naďalej veľmi pravdepodobne ostala v kompetencii ruských producentov. Význam tejto transakcie by mohol byť viac politický a skôr by poslúžil účelom vyjednávacej pozície západu voči Rusom,“ uviedol pre agentúru SITA Boháček.
Ruský plyn je pomerne lacný
Americký investor, ktorý chce kúpiť plynovod Nord Stream 2 predpokladá, že by ním prúdil plyn z Ruska do Nemecka. Potom by investor zarábal na tranzitných poplatkoch. Inak by podľa hlavného ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu kúpa plynovodu nedávala ekonomický zmysel.
Rokovania so strategickými dodávateľmi energií zostávajú nateraz tajné, ministerka Saková prehovorí až po finálnych dohodách
„Pokiaľ by plynovodom plyn prúdil, bude to znamenať tlak na pokles cien plynu v Európe, aj na Slovensku. Ruský plyn je totiž pomerne lacný. A taktiež je pomerne lacná potrubná preprava plynu, v porovnaní s námornou prepravou skvapalneného plynu,“ uzavrel pre agentúru SITA Kovanda.
Plynovod Nord Stream 2 je 1 200 kilometrov dlhý. Spája cez Baltské more Rusko s Nemeckom. Jeho výstavbu zafinancoval ruský Gazprom spolu s niekoľkými európskymi firmami. Projekt zo začiatku roka 2011 mal rozšíriť plynovod Nord Stream 1 a zdvojnásobiť kapacitu prepravy plynu na 110 miliárd metrov kubických plynu ročne. Plynovod Nord Stream 2 dostavali v septembri 2021, ale ešte nebol uvedený do komerčnej prevádzky.