Vymenovanie Holjenčíka za šéfa ÚRSO je podľa SaS škandalózne, pre „ističovú kauzu“ musel Fico trhať faktúry za elektrinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Holjenčík
Jozef Holjenčík Foto: archívne, SITA/Marko Erd
Tento článok pre vás načítala AI.

Vymenovanie Jozefa Holjenčíka za predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) škandalózne.

Historický dlh vo výške 400 miliónov eur

„Menovanie Holjenčíka je škandalózne nielen pre jeho blízky vzťah s Robertom Ficom, ale najmä pre kauzy, ktoré predchádzali v roku 2018 jeho ,odstúpeniu‘. Tzv. ističová kauza, pre ktorú musel Robert Fico trhať faktúry za elektrinu, je len špičkou ľadovca. V roku 2017 bola zverejnená nahrávka, na ktorej radil vodárenským spoločnostiam, ako je možné na úkor ľudí a nimi platených cien za vodu umelo navýšiť vstupy do cenovej regulácie,“ reagoval predseda SaS Richard Sulík.

Holjenčík v neposlednom rade podľa liberálov pomáhal Robertovi Ficovi, aby sa na predvolebných billboardoch mohol chváliť „stabilnými“ cenami energií.

„Tie boli nielen stabilne vysoké, ale pre politicky ovládanú reguláciu distribučných poplatkov sa vytvoril historický dlh vo výške 400 miliónov eur, ktorý sme objavili ako jedného z kostlivcov po našom nástupe na ministerstvo hospodárstva,“ povedal expert SaS pre energetiku Karol Galek.

Výberové konanie

Paradoxom podľa neho je, že Fico, ktorý chcel škrtiť a odvolal z postu predsedu ÚRSO Andreja Jurisa iba pre dodržiavanie zákona, má byť nahradený človekom, ktorý zákony permanentne porušoval a ktorého Fico viedol za ručičku.

„Andrej Juris pritom uspel vo výberovom konaní spomedzi ďalších 13 kandidátov a absolvoval tiež verejné vypočutie na výbore pre hospodárske záležitosti,“ konštatoval Galek.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej JurisJozef HoljenčíkKarol GalekRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví