Zhoršenie plynárenskej krízy v Európe spôsobuje správanie sa ruského Gazpromu, tvrdí šéf IEA

Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom. Foto: ilustračné, SITA/AP

Podľa šéfa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) zhoršovanie plynárenskej krízy v Európe spôsobuje Rusko.

Fatih Birol v stredu uviedol, že vysoké ceny a nízke úrovne zásob plynu sú výsledkom správania sa ruského štátneho plynárenského podniku Gazprom. Rusko by mohlo posielať cez existujúce plynovody o tretinu viac plynu, konštatoval Birol.

„Pokiaľ ide o európsky plyn … sme presvedčení, že existujú silné prvky napätia na európskom trhu s plynom v dôsledku správania sa Ruska,“ povedal šéf IEA novinárom. V štvrtom kvartáli 2021 v medziročnom porovnaní „na rozdiel od Nórska, Alžírska a Azerbajdžanu, ktoré zvýšili dodávky do Európy, Gazprom zredukoval svoj export do Európy o 25 percent“ napriek vyšším cenám na trhu, dodal Birol.

Naplnenosť podzemných zásobníkov plynu v Európe je iba 50-percentná, pričom v tomto ročnom období sú historicky naplnené v priemere na 70 percent.

„Neistota v oblasti cien a dodávok zostáva vysoká,“ poznamenal výkonný riaditeľ IEA. Dodal, že dodávky skvapalneného zemného plynu dopravované loďami riešeniu situácie pomáhajú, ale ich včasnosť je obmedzená vzhľadom na dlhšie obdobie prepravy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Fatih Birol
Firmy a inštitúcie GazpromIEA Medzinárodná agentúra pre energetiku