Zlacňovanie benzínov a nafty sa nateraz stoplo a analytik odhaduje, že sa ceny vrátia na februárové úrovne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tankovanie, čerpacia stanica, benzín, nafta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 3. apríla 16:25

Trend zlacňovania palív na slovenských čerpacích staniciach z ostatných týždňov sa zastaví. Na základe vývoja svetových cien ropy si to myslí analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Ceny by sa mohli podľa neho vrátiť na februárové úrovne. Podľa hlavného ekonóma ČSOB Mareka Gábriša maloobchodné ceny môžu mať nejaký priestor na pokles. Či a v akom rozsahu ho využijú, je však podľa neho otázne.

Pokles sa spomaľuje

Zmeny v cenách pohonných látok na slovenských pumpách neočakáva ani analytička 365.bank Jana Glasová.

„Ceny ropy na svetovom komoditnom trhu v predchádzajúcich týždňoch klesali, minulý týždeň zamierili smerom nahor. Čo sa týka cien pohonných látok na našich čerpacích staniciach, tak tie počas posledných týždňov klesali. Vzhľadom na aktuálny vývoj na ropnom trhu očakávame, že v nasledujúcom týždni by sa ceny pohonných látok príliš meniť nemali,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.

Ceny pohonných hmôt pokračovali v poklese aj v dvanástom kalendárnom týždni. Ako však uviedol pre agentúru SITA hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš, pokles sa spomaľuje.

Ceny najpoužívanejšieho 95-oktánového benzínu poklesli tretí týždeň za sebou. Tentokrát to bolo o 0,3 centa za liter na priemernú úroveň 1,508 eura za liter. V rovnakom rozsahu klesla aj cena nafty na 1,524 eura za liter. „Nafta bola na našich čerpačkách naposledy na podobnej úrovni niekoľko dní po začiatku ruskej invázie,“ podotkol Gábriš. Ceny benzínu 98 sa nemenili a zostali na priemernej úrovni 1,698 eura za liter.

Ropa sa odrazila z najnižších úrovní

Ropa sa v minulom týždni masívne odrazila z najnižších úrovní od decembra 2021 a benchmark Brent atakoval 80-dolárovú métu s vyše sedempercentným ziskom pri vyše deväťpercentnom raste amerického benchmarku WTI, ktorý sa posunul nad 75 dolárov.

Obchodníci hodili podľa Pánisa za seba nervozitu okolo ostatných problémov bankového sektora. „Medzi trhovými hráčmi prevažuje názor, že aj vďaka krokom tvorcov politík s cieľom stabilizovať situáciu a pripravenosti pomôcť v prípade ďalších výziev, ktorým by mohol bankový priemysel čeliť, by nemala hroziť systémová finančná kríza,“ doplnil Pánis.

K odrazu cien čierneho zlata prispelo podľa neho aj obmedzenie dodávok ropy z Kurdistanu na svetové trhy či signály zlepšovania sa aktivity, a to najmä v čínskej ekonomike.

Reakcia na krok OPEC+

V úvode veľkonočného týždňa ropa pritom skokovito rástla a severomorská zmes Brent sa miestami obchodovala nad 85 dolármi s WTI nad 80-dolárovou úrovňou.

„Išlo o reakciu na prekvapujúci víkendový krok kartelu OPEC+ v podobe zníženia ťažby ropy od mája do konca roka o takmer 1,2 milióna barelov (po tom, ako Kremeľ už predtým oznámil zníženie ťažby o 0,5 milióna barelov) do konca roka,“ podotkol Pánis.

Saudská Arábia toto opatrenie označuje ako preventívne s cieľom stabilizovať trhy po ostatných bankových otrasoch a obavách o silu dopytu.

„Šumy na trhoch však pripúšťajú, že išlo o pomstu Rijádu voči Spojeným štátom, kde sa vzájomné vzťahy ochladili, a kde Biely dom odmieta nakupovať ropu do strategických ropných zásob, ktoré v priebehu celého minulého roka populisticky masívne rozpúšťal a sú najnižšie od 80. rokov minulého storočia,“ konštatoval Pánis.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana GlasováMarek GábrišStanislav Pánis
Firmy a inštitúcie ČSOB bankaJ&T BANKA