Vládna koalícia schválila rokovanie každý deň do polnoci, výbory tak nemajú dostatok času na prerokovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mária Kolíková
Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Opozičným poslancom nebol poskytnutý riadny priestor na prerokovanie rozpočtu. Uviedla to strana Sloboda a Solidarita s tým, že vyzývajú predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, aby takéto konanie zastavil a dal opozícií možnosť riadne rokovať o rozpočte.

Rokovania vlády do polnoci

Ako priblížila bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa Mária Kolíková (SaS), vládna koalícia schválila rokovanie každý deň do polnoci, pričom výbory, ktoré majú prerokovať jednotlivé kapitoly rozpočtu rokujú ráno od 8:00 do 9:00, keďže o 9:00 začína rokovať parlament.

Kedy si majú poslanci prerokovať návrhy, keď skončili o polnoci, o 8:00 majú výbor a o 9:00 už rokuje plénum? Musia sa pripraviť a dostaviť v plnej kondícii s preštudovaným rozpočtom,“ vysvetlila Kolíková s tým, že parlamentný život je demokracia, ktorá sa dusí.

Poslanci zastupujú práva ľudí

Podľa Kolíkovej nie sú poslanci v parlamente sami za seba, ale za ľudí a aby vykonávali ich právo zúčastňovať sa na správe verejných vecí. Poslankyňa však zdôraznila, že takto nevedia vykonávať ich mandát.

Takto demokracia nefunguje a takto nefunguje rokovanie v žiadnej civilizovanej krajine. Toto je len teoretické a akademické rokovanie a neznamená naplnenie práva ľudí, ktorých v národnej rade poslanci zastupujú,“ uzavrela Kolíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária KolíkováPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita