Vo Vyšných Hágoch robia lekári obštrukcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

POPRAD 5. decembra (WEBNOVINY) – Aj po podpísaní memoranda medzi vládou a lekárskymi odbormi do Národného ústavu tuberkulózy vo Vyšných Hágoch stále nenastúpili lekári, ktorí dali výpovede.

Dali sme im pracovné zmluvy. Stále nie sú s niečím spokojní. Neviem prečo robia obštrukcie,“ uviedol pre SITA riaditeľ Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch Jozef Poráč.

Vo Vyšných Hágoch ide o 13 lekárov, ktorí by sa mali vrátiť do práce.

Napriek tomu, že ústav prišiel od 1. decembra o 13 lekárov, v ústave nebol vyhlásený núdzový stav a zariadenie funguje podľa riaditeľa v normálnom režime. Medzitým ústav zverejnil na svojej internetovej stránke ponuku práce pre šiestich lekárov na oddelenie pneumológie a ftizeológie a po jednom lekárovi na oddelenie patológie, očné, hrudníkovej chirurgie a oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Zviazané ruky

Poráč tvrdí, že aj tu má zviazané ruky. Hoci o prácu sa zaujímajú noví lekári, stále im nevie dať odpoveď, keďže naspäť do práce by mal vziať všetkých pôvodných zamestnancov. Riaditeľ si myslí, že medzi odídenými lekármi sú aj takí, ktorí sa už nechcú vrátiť.
Lekár, pacient
Foto: SITA/Ivan Fleischer

V súvislosti so štrajkom lekárov v ústave zatvorili oddelenie mimopľúcnej tuberkulózy.

Ak bude povinnosť prijať všetkých lekárov, budeme ho musieť reinkarnovať,“ povedal Poráč. V každom prípade však nebude môcť podľa Poráča fungovať v pôvodnej podobe.

Vzhľadom na zvýšené náklady na mzdy budú musieť všetky oddelenia zvýšiť vyťaženosť, aby dokázali od nového roku zabezpečiť dohodnuté mzdové požiadavky lekárov. Ústav si nebude môcť dovoliť lekárov, ktorí budú robiť veľmi málo.

Prvé zvýšené mzdy budem musieť vyplatiť už vo februári za január, ale platby od poisťovní vo februári dostanem len za december. Prvé zvýšené platby za január dostaneme až v marci,“ vysvetlil Poráč.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať