Americký Senát potvrdil Jeromea Powella na poste šéfa Fed-u

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Donald Trump, Jerome Powell
Jerome Powell a Donald Trump - foto SITA/AP Photo/Pablo Martinez Monsivais

Powell nahradí Janet Yellenovú, ktorej funkčné obdobie sa skončí 3. februára. Očakáva sa, že v oblasti úrokových sadzieb bude pokračovať v jej opatrnom prístupe.

Americký Senát potvrdil Jeromea Powella na poste šéfa centrálnej banky USA. Senátori pomerom hlasov 84:13 v utorok odsúhlasili, že Powell bude na čele Federálneho rezervného systému (Fed), čiže bude zastávať funkciu, ktorá sa považuje za najvplyvnejší ekonomický post v krajine. Powell nahradí Janet Yellenovú, ktorej funkčné obdobie sa skončí 3. februára. Prezident Donald Trump sa rozhodol neponúknuť Yellenovej druhé štvorročné funkčné obdobie, hoci jej pôsobenie na čele Fed-u bolo vysoko oceňované.

Zmierni sa regulácia ?

Powell je vo vedení Fed-u 5,5 roka. Očakáva sa, že v oblasti úrokových sadzieb bude pokračovať v opatrnom prístupe, ktorý uplatňovala Yellenová. Počas prezidentskej kampane Trump kritizoval rolu, ktorú centrálna banka zohrala v sprísnení regulácie bankového sektora po finančnej kríze z roku 2008. Trump a mnohí republikáni v Kongrese tvrdili, že prísnejšia regulácia bola pre finančné inštitúcie príliš veľkým bremenom, pričom bola hlavným dôvodom slabého ekonomického rastu. Powell signalizoval, že je stúpencom toho, aby sa regulácia bánk zmiernila, predovšetkým pokiaľ ide o menšie peňažné ústavy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna banka