Austrálska centrálna banka pristúpila už piaty mesiac v rade k zvýšeniu úrokov, cieľom je skrotiť infláciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Inflácia v Austrálii
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Austrálska centrálna banka v utorok zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu už piaty mesiac v rade, čím ju posunula na sedemročné maximum 2,35 percenta.

Bolo to pritom už o štvrté zvýšenie úrokov o pol percentuálneho bodu v rade. Keď centrálna banka Austrálie zdvihla v máji úroky o štvrť percentuálneho bodu, bolo to jej prvé zvýšenie po viac ako jedenástich rokoch.

Ďalšie zvýšenie úrokov

Guvernér austrálskej centrálnej banky Philip Lowe uviedol, že nasledovať budú ďalšie zvýšenia úrokov, keďže banka sa snaží znížiť infláciu do cieleného pásma 2 až 3 percentá.

Inflácia v krajine je teraz na úrovni 6,1 percenta a ministerstvo financií očakáva, že kulminovať bude v záverečnom kvartáli tohto roka vo výške 7,75 percenta.

Ekonomika v rovnováhe

„Dnešné (6. septembra pozn. redakcie) ďalšie zvýšenie úrokov pomôže dostať infláciu späť na cielenú úroveň a vytvoriť udržateľnejšiu rovnováhu medzi dopytom a ponukou v austrálskej ekonomike,“ uviedol Lowe vo vyhlásení.

Časť ekonómov sa obáva, že centrálna banka príliš rýchlym zvyšovaním úrokov zatlačí hospodárstvo do recesie. Jej šéf tvrdí, že vedenie banky sa snaží dostať pod kontrolu infláciu „a zároveň udržiavať ekonomiku v rovnováhe“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Philip Lowe
Firmy a inštitúcie Austrálska centrálna banka