Ázijské akciové trhy väčšinou stúpli, prepadol sa len Hang Seng a Shanghai Composite

Trh, akciový trh, ázijská burza
Foto: SITA/AP

Väčšina ázijských akciových trhov v pondelok išla nahor. Stalo sa tak pred očakávaným tohtotýždňovým rozhodnutím amerického Federálneho rezervného systému (Fed) o opätovnom zvýšení úrokových sadzieb, keďže investori dúfajú, že zmierni plány na ďalšie zvyšovanie.

Obavy zo zvyšovania úrokov

Očakáva sa, že Fed na stretnutí tento týždeň oznámi zvýšenie úrokových sadzieb o 0,75 percentuálneho bodu, čo je trojnásobok jeho obvyklej marže. Investori hľadajú známky toho, že predstavitelia centrálnej banky sú už spokojní, že skôr oznámené zvýšenia úrokov na spomalenie inflácie fungujú a budúce zvýšenia tak budú môcť byť nižšie.

Obávajú sa totiž, že zvyšovanie úrokov zo strany Fed-u a ďalších centrálnych bánk za účelom zmiernenia inflácie môže dostať globálnu ekonomiku do recesie.

Niektoré rástli, iné klesali

Hlavný japonský index Nikkei 225 si v pondelok pripísal 1,8 percenta, keďže vláda oznámila, že maloobchodné tržby v septembri vzrástli, hoci priemyselná výroba oslabila. Index juhokórejskej burzy Kospi stúpol o 1,1 percenta a nahor išli aj indexy v Sydney, na Novom Zélande a v juhovýchodnej Ázii.

Hongkonský akciový index Hang Seng sa však prepadol o 1,3 percenta a čínsky akciový index Shanghai Composite klesol o 0,8 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)