Banky sú ochotné diskutovať v otázke hypotekárnych úrokov, nie však s politickými stranami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, dom, hypoteka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Bankový sektor je otvorený odbornej diskusii o ďalšom vývoji úrokových sadzieb v rámci úverov na bývanie. Slovenská banková asociácia tak urobí len na pôde parlamentného finančného výboru a za účasti Národnej banky Slovenska (NBS) a rezortu financií.

Keďže téma rastu úrokov na hypotékach sa stáva predmetom predvolebnej kampane politickej strany, predstavitelia Slovenskej bankovej asociácie sa neplánujú stretávať s jednotlivými politickými stranami, špeciálne v tomto období.

Bonifikácia úverov

Strana Smer – SSD začiatkom júna vyhlásila, že ak budú súčasťou novej vlády, zložitú situáciu domácností zaťažených hypotékou chce riešiť štátnou bonifikáciou úverov. Problém budú mať podľa strany najmä ľudia, ktorým končí fixácia úrokových sadzieb a splátky sa im pre rast úrokov výrazne zvýšia. Bonifikácia tu bola už počas prvej vlády Roberta Fica.

Princíp spočíval v tom, že ak bola úroková sadzba napríklad štyri percentá, tak z týchto štyroch percent dve percentá zaplatil štát, percento zaplatila banka a zvyšok platil spotrebiteľ. Išlo o bonifikáciu hypoték pre mladých do 35 rokov.

Zníženie úrokov

Slovenská banková asociácia si zakladá na odborných názoroch, korektných vzťahoch, vecných konzultáciách a efektívnom dialógu s trhovým regulátorom a tvorcami zákonov. Rovnako bude postupovať aj v prípade medializovaného návrhu na vytvorenie nástroja na zníženie úrokov hypotekárnych úverov, tzv. bonifikácie.

Na základe dostupných údajov NBS úrokové sadzby úverov na bývanie od začiatku roka 2022 rastú pod vplyvom vývoja na finančných trhoch, čo v nasledujúcich rokoch ovplyvní aj výšku splátok refixovaných hypoték. Napriek tomu riziko neschopnosti splácania úverov na bývanie je pomerne nízke.

Výhodnejšie úvery na bývanie

Úrokové sadzby hypoték reagujú najmä na cenu dlhodobých zdrojov, napríklad aj na vývoj výnosov dlhodobých 10-ročných štátnych dlhopisov SR. Tie od roku 2022 vzrástli viac ako v iných krajinách eurozóny.

Zodpovedná konsolidácia verejných financií novej vlády tak v konečnom dôsledku môže mať podľa bankovej asociácie pozitívny vplyv aj na vývoj úrokových sadzieb úverov na bývanie.

Vyhliadky do blízkej budúcnosti

V tomto roku NBS očakáva refixáciu približne 10 % bankového portfólia a v nasledujúcom roku ďalších 20 %. Slovenské domácnosti sú voči riziku nesplácania dlhov podľa národnej banky odolnejšie, a to aj vďaka prijatým pravidlám v oblasti poskytovania úverov na bývanie a dostatku zdrojov na pokrytie zvýšenej splátky.

V správe NBS sa ďalej uvádza, že niektoré domácnosti v budúcnosti budú čeliť ťažkostiam so splácaním úverov, ide však len o malú časť portfólia, približne 6 % hypoték.

Hlavným faktorom rizika možného nesplácania je pokračujúca inflácia, pričom negatívny vplyv zvyšovania splátok pri refixácii úrokovej sadzby je v porovnaní s vplyvom inflácie nižší.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaSBA Slovenská banková asociáciaSMER-SD