Budú sa meniť podmienky odchodu do predčasného dôchodku? Ministerstvo sa tomu začína venovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rodičovský dôchodok
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pokračuje záujem o odchod do predčasných dôchodkov. Rezort práce túto aktivitu dôsledne sleduje.

„O predčasné dôchodky bol enormný záujem najmä ku koncu minulého roka, ako sa zmenili pravidlá,“ uviedol v pondelok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Ľudia chceli využiť dvojnásobnú valorizáciu.

Upokojená situácia

Ako ďalej dodal, podľa neho sa situácia začiatkom roka významne upokojila. Očakáva však ešte jednu vlnu väčšieho záujmu ku koncu tohto roka. Odôvodnil to tým, že pre novopriznaných dôchodcov je valorizácia pre tento roka na úrovni 14,5 %.

Nastaveniu pravidiel ohľadom odchodu do predčasného dôchodku sa ministerstvo bude ešte len venovať. Pôvodne sa hovorilo o januári, avšak kvôli prieťahom v parlamente v súvislosti s novelou trestného zákona, sa k tomu nedostali.

„Keďže situácia sa upokojila, máme čas na hľadanie riešenia a nemusíme sa ponáhľať, určite budeme hľadať dohodu v rámci vládnej koalície,“ dodal Tomáš.

Podmienky získania predčasnej penzie

Od začiatku tohto roka je možné získať predčasnú penziu aj vtedy, ak osoba odpracovala 40 rokov. Rozšírila sa tak možnosť, ako odísť do dôchodku. Pretože dovtedy platila podmienka, že do dôchodkového veku mohli chýbať najviac dva roky. V oboch prípadoch však suma priznanej predčasnej penzie musí byť vyššia ako 1,6-násobok životného minima, čo je aktuálne 430,30 eura.

V prvom spomenutom prípade sa suma predčasného starobného dôchodku znižuje o 0,3 % za každých začatých 30 dní poberania predčasného starobného dôchodku pred dovŕšením dôchodkového veku. Ak však poistenec nezískal 40 odpracovaných rokov, plná suma dôchodku sa mu znižuje výraznejšie, a to o 0,5 % za každých začatých 30 dní obdobia od vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku.

Za 365 dní suma dôchodku klesne o 6,5 %. V tomto prípade je podmienkou aj to, že mu do dovŕšenia dôchodkového veku musia chýbať najviac dva roky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Erik Tomáš
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR