Budú tento rok Slovákom rásť mzdy? Analytik má na to jasnú odpoveď

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
zamestnanec, peniaze, plat
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Reálna mzda by mala rásť aj v tomto roku a Slováci by mali zarobiť viac ako vlani vo všetkých odvetviach. Dôvodom je očakávaný pokles miery inflácie.

Ako ďalej skonštatoval analytik 365 banky Tomáš Boháček, samotná zamestnanosť sa však príliš zvyšovať nebude. Dôvod? Naplnený potenciál ponuky na našom trhu práce a aj rekordné úrovne miery nezamestnanosti, ktorá by sa počas celého roka mala pohybovať v blízkosti úrovní 5 % až 5,5 %.

„Výzvou bude udržať zamestnanosť v sektoroch najväčších zamestnávateľov z oblasti priemyslu, kde sa môže postupom roku prejaviť negatívne pokles zahraničného dopytu, pričom tento trend potvrdzuje aj medziročný pokles exportu zo Slovenska,“ vysvetľuje Tomáš Boháček.

Dlhodobý problém

Pre firmy ostáva naďalej všeobecný dlhodobý problém na strane ponuky, teda nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, čo bude tlačiť na snahu o prílev pracovníkov zo zahraničia a udržiavať nominálne mzdy vyššie. Trendy automatizácie budú firmy naďalej pretláčať všade tam, kde dávajú ekonomický zmysel.

„Z pohľadu domácností, celková kondícia domáceho trhu práce je veľmi dobrá a vytvára perspektívu pre rast miezd a vysoký dopyt po pracovníkoch, čo bude stimulujúce pre celú ekonomiku,“ uzavrel Boháček.

Ako sa teda vyvíjali reálne mzdy v minulom roku? Rast inflácie v minulom roku postupne spomaľoval a jej úroveň okresávala zárobky menej ako v predchádzajúcom roku.

V šiestich odvetviach si prilepšili

Reálna mzda vzrástla vlani podľa Štatistického úradu SR v šiestich z desiatich sledovaných odvetví, rast sa pohyboval od 0,6 % vo veľkoobchode do 3,5 % v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev.

Reálne nižšie mzdy do 3 % boli evidované v sektore informácii a komunikácie, v doprave a skladovaní, v predaji a oprave motorových vozidiel a v priemysle. V dlhodobom porovnaní vývoja reálnych miezd od roku 2009 bol najhorší rok 2022, kedy rast zaznamenalo iba jedno odvetvie, a to ubytovanie.

Priemerná nominálna mesačná mzda rástla vlani medziročne vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach, v siedmich z nich dokonca dvojciferným tempom. Najviac vzrástla v odvetviach s nižšími mzdami, a to v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 14,4 %. Priemerne tu ľudia zarobili 706 eur.

V stavebníctve rástla mzda dvojciferným tempom

V oblasti ubytovania ľudia priemerne vlani zarábali 1 082 eur, čo predstavuje medziročný nárast o 13,8 %.

Dvojciferným tempom rástla aj mzda v stavebníctve s priemernou mzdou 1 025 eur, v maloobchode na 1 086 eur, vo vybraných trhových službách na 1 395 eur, vo veľkoobchode na 1 466 eur a v priemysle na 1511 eur.

Najpomalšie rástli platy v odvetví s najvyššími mzdami, v informáciách a komunikácii, tempo ich medziročného rastu bolo 7,2 % a úroveň priemerného zárobku dosiahla 2 449 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bank