Čo tam po deficite, ide sa rozdávať! Aké vysoké trináste dôchodky Fico sľubuje a kto dostane najviac? (komentár)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Premiér Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Diana Černak.
Tento článok pre vás načítala AI.

Takto sa to (ne)robí, do psej matere! Víťaz predčasných parlamentných volieb ešte nie je vo funkcii premiéra ani týždeň a populistické rozdávanie sa už začalo. Trináste dôchodky budú od budúceho roka vo výške priemernej penzie daného druhu a hotovo! Čo tam po nutnosti ozdraviť verejné financie, čo tam po rekordne vysokých výdavkoch Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkov.

Na dôchodky ide historicky najvyššia suma

Na vyplácanie penzií pritom Sociálna poisťovňa vynakladá historicky najviac financií. Kým v januári až septembri minulého roka smerovalo na výplatu penzií 6,18 miliardy eur, za deväť mesiacov tohto roka to už bolo 7,66 miliardy eur. Ide o medziročný nárast takmer o 1,5 miliardy eur. Vlani sa pritom deväťmesačné výdavky poisťovne na penzie medziročne zvýšili len o 222 miliónov eur a v roku 2021 o 245 miliónov eur.

Za razantným zvýšením výdavkov na dôchodky stojí tohtoročná dvojnásobná valorizácia dôchodkov, ako aj zavedenie rodičovského dôchodku. Od 1. januára tohto roka zvýšila poisťovňa všetky penzie o 11,8 percenta a od júla tohto roka mimoriadne o 10,6 percenta. To by nemusel byť problém, ak by vyššie výdavky Sociálnej poisťovne boli kryté aj adekvátne vyššími príjmami z odvodov od pracujúcich. To sa však nedeje.

Za sedem mesiacov tohto roka vybrala Sociálna poisťovňa na odvodoch od pracujúcich o 132 miliónov eur menej, ako plánovala v rozpočte na tento rok. Len za január až júl tohto roka štát Sociálnej poisťovni pomohol sumou 620 miliónov eur, do konca tohto roka sa má táto čiastka zvýšiť na 1,06 miliardy eur.

Rastúce výdavky poisťovne tak my všetci vykrývame zo štátneho rozpočtu, teda z našich daní, nie z vyššieho výberu sociálnych odvodov.

Stúpa aj počet poberateľov dôchodkov

Netreba zabúdať na to, že stúpa aj počet poberateľov dôchodkov. V septembri minulého roka dostávalo dôchodky 1 milión 407-tisíc penzistov, v minulom mesiaci to už bolo 1 milión 420-tisíc dôchodcov. Popri tom nám kartami zamiešajú aj predčasné starobné dôchodky.

O tie je v tomto roku vďaka výhodnejším podmienkam, teda možnosti odísť do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch a menšiemu kráteniu dôchodkov, vysoký záujem. Možno preto očakávať, že koncom tohto roka počet poberateľov dôchodkov ešte viac stúpne.

Najviac si prilepšia predčasní starobní penzisti

No a kto podľa Ficovho zámeru dostane koncom budúceho roka najvyššie trináste dôchodky? Práve predčasní starobní penzisti. Priemerná suma dôchodku je totiž najvyššia práve v prípade predčasných dôchodkov. Ku koncu minulého mesiaca to bolo 687 eur.

Približne takéto trináste dôchodky by tak mala Sociálna poisťovňa budúci rok v novembri vyplatiť predčasným starobným dôchodcom. Presná suma bude známa až v januári budúceho roka, keďže sa bude vychádzať z priemernej výšky dôchodkov k 31. decembru tohto roka.

Na druhej priečke z hľadiska výšky trinásteho dôchodku budú riadni starobní penzisti, ktorí by mali dostať cez 644 eur. Nasledujú invalidní penzisti s mierou schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70 percent s trinástym dôchodkom približne 525 eur, poberateľky vdovského dôchodku sa môžu tešiť na sumu cez 360 eur a poberatelia vdoveckého dôchodku okolo 300 eur.

Invalidným penzistom s mierou schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť do 70 percent by mala Sociálna poisťovňa vyplatiť trinásty dôchodok v sume cez 290 eur a poberateľom sirotských dôchodkov cez 191 eur.

Všetci dostanú rovnakú sumu

V tomto roku dosahujú trináste dôchodky od 50 do 300 eur. Platí pritom princíp, podľa ktorého najvyššie trináste penzie dostávajú dôchodcovia s najnižšími dôchodkami, pričom suma trinásteho dôchodku s rastúcou penziou klesá.

Najnižší trinásty dôchodok vo výške 50 eur dostanú v novembri tohto roka poberatelia, ktorí dostávajú dôchodok v sume 963,33 eura a vyššie.

Robert Fico však chce dať všetkým riadnym starobným dôchodcom rovnakú sumu trinásteho dôchodku, teda cez 640 eur. Ku koncu minulého roka bolo pritom na Slovensku 2 104 poberateľov sólo starobných dôchodkov, ktorých penzia presahovala 1 304 eur, teda priemernú mzdu. Tieto dôchodky sa v tomto roku dvakrát valorizovali, od januára o 11,8 % a od júla o 10,6 %.

Aktuálne tak presahujú 1 600 eur. Naozaj je dôchodca s penziou nad 1 600 eur odkázaný na to, aby sme mu z našich daní poslali trinásty dôchodok v sume cez 640 eur?

Príde útok na druhý pilier?

Premiér Fico zatiaľ povedal len A, ale nepovedal B, teda to, odkiaľ na vyššie trináste dôchodky vezme peniaze. „Je tam ešte niekoľko otvorených otázok, ale my musíme doručovať,“ uviedol. Terčom bol pre Fica počas jeho vlád ním nenávidený druhý dôchodkový pilier.

Môžeme preto očakávať, že práve druhý pilier využije Ficova vláda na to, aby získala zdroje na vyššie trináste dôchodky. Najľahším krokom pre Fica je zníženie sadzby do druhého piliera. Ak sa tak stane, tak pracujúce deti sporiace si v druhom pilieri prispejú na trináste dôchodky ich rodičov tým, že si sami znížia svoj budúci dôchodok z druhého piliera.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa