Deficit štátneho rozpočtu stále rastie, schodok ku koncu marca bol vyše dvoch miliárd eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, dlhopisy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu marca schodok 2,18 mld. eur, čo je v medziročnom porovnaní zhoršenie o 39,5 %. Príjmy štátneho rozpočtu boli medziročne nižšie o 5,3 % a dosiahli 4,34 mld. eur. Výdavky vzrástli o 6,1 % na 6,52 mld. eur. Informovalo o tom Ministerstvo financií SR.

Najväčším zdrojom príjmov štátu sú daňové príjmy. Tie medziročne stúpli o 6,3 % a dosiahli 4,01 mld. eur.

Pozitívny vývoj

Pozitívny vývoj bol pri dani z pridanej hodnoty vo výške 112,3 mil. eur, pri spotrebných daniach za 52,4 mil. eur, pri dani vyberanej zrážkou v sume 25,1 mil. eur, pri iných daniach na tovary a služby v objeme 2,7 mil. eur a pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti vo výške 0,5 mil. eur.

Osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach predstavoval 101,1 mil. eur. Solidárny príspevok z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií zaznamenal 2 mil. eur.

Výdavky na obsluhu dlhu vzrástli

Keďže územnej samospráve sa previedli prostriedky dani z príjmov právnických osôb o 3 mil. eur viac ako v minulom roku, zaznamenala daň z príjmov právnických osôb medziročný pokles 2,9 mil. eur.

Negatívny vývoj bol aj pri dani z príjmov fyzických osôb vo výške 53,4 mil. eur. Pri daniach z medzinárodného obchodu a transakcií, vrátane sankcií, to bol medziročný pokles o 2,8 mil. eur.

V rámci výdavkov najväčšiu časť tvorila kategória ďalšie výdavky. Ich čerpanie medziročne kleslo o 0,2 % na 4,79 mld. eur. Výdavky na obsluhu štátneho dlhu vzrástli o 14,5 % na 522,8 mil. eur. Transfer pre Sociálnu poisťovňu predstavoval 450 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR