Drahšie hypotéky majú podľa SaS jednoduché riešenie, Sulík má údajne prísľub od bánk (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sulík, Viskupič
Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík a tímlíder pre verejné financie za stranu SaS Marián Viskupič na tlačovej konferencii. Utorok, 7. november, 2023. Foto: Reprofoto, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pre najkritickejších hypotekárnych klientov bánk sa ponúka jednoduché riešenie. Ako na utorkovej tlačovej konferencii povedal predseda SaS Richard Sulík, nie všetci klienti s hypotékami budú mať problémy. Väčšina z nich bude mať podľa neho nárast splátky, ktorý sa dá zniesť. Problém tvorí jedno až dve percentá hypoték.

Banky sú ochotné o nich diskutovať, aby na svoje náklady zabezpečili, že nikomu nebude rásť splátka, ako rástla priemerná nominálna mzda v hospodárstve,“ povedal Sulík.

Vláda vie ľuďom okamžite pomôcť

Takýto má údajne od bánk prísľub a takéto riešenie sa dá urobiť podľa neho okamžite. Sulík vyzval ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD), aby k tomu pristúpili. Takto totiž vie vláda okamžite pomôcť ľuďom, ktorým splátka má výrazne vzrásť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Tímlíder pre verejné financie za stranu SaS Marián Viskupič zopakoval, že sú tu stále riešenia, ktoré predstavili začiatkom augusta. Chcú umožniť zlúčenie spotrebného úveru s hypotekárnym úverom. Suma úverov však nesmie presiahnuť hodnotu nehnuteľnosti.

Ďalším bodom je pozastavenie platenia istiny úverov najviac na dvanásť mesiacov. Strana SaS zároveň hovorí, že nárast splátky nesmie byť vyšší ako rast priemernej mzdy za posledné tri roky.

Nesúhlasia s bankovým odvodom

Sulík s Viskupičom zároveň na tlačovej konferencii vyjadrili nesúhlas so znovuzavedením bankového odvodu. Sú proti sektorovým daniam. Vyššie zdanenie bánk bude podľa Viskupiča znamenať negatívny dopad na klientov.

Zároveň doplnil, že príjmy z bankového odvodu by nikdy nemali slúžiť na sanáciu verejných financií, ale len na prípadné problémy bankového sektora.

Ak však tieto zdroje pôjdu predsa len na sanáciu štátneho rozpočtu, Sulík predpokladá, že banky to napadnú na Ústavnom súde SR. „Mám obavu, že bankový odvod bude pre štát na konci dňa nevýhodný,“ uzavrel Sulík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ladislav KamenickýMarián ViskupičRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SDÚS Ústavný súd SR