ECB: Záťažové testy potvrdili odolnosť bánk eurozóny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ECB
SITA/AP Photo/Michael Probst Sídlo Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom

AKTUALIZOVANÉ

Banky za posledné dva roky výrazne navýšili kapitál a upravili bilancie.

Z výsledkov záťažových testov uskutočnených na úrovni celej EÚ vyplýva zlepšenie odolnosti bánk v eurozóne a celkové očakávania dohľadu týkajúce sa výšky kapitálu sa oproti roku 2015 výrazne nemenia. Informovala o tom v piatok Európska centrálna banka (ECB). Podľa tlačovej správy, ktorú zverejnila Národná banka Slovenska na svojej internetovej stránke, sa záťažovým testom podrobilo v celej EÚ 51 bánk, z toho 37 významných finančných inštitúcií, ktoré patria pod priamy dohľad ECB.

Bankový sektor je odolnejší
Testy koordinoval Európsky orgán pre bankovníctvo (European Banking Authority – EBA). Skupina bánk pod priamym dohľadom ECB vstupovalo do testu s priemerným koeficientom vlastného kapitálu Tier 1 (CET1) na úrovni 13 %, čo predstavuje zlepšenie oproti hodnote 11,2 % v záťažovom teste EÚ v roku 2014.
„Z výsledkov je zrejmé, že za posledné dva roky došlo v bankách k výraznému navýšeniu kapitálu a ďalším korekciám ich bilancií,“ uviedla predsedníčka Rady pre dohľad ECB Daniele Nouyová. Ako dodala, „bankový sektor je dnes odolnejší a dokáže oveľa lepšie absorbovať hospodárske šoky než pred dvoma rokmi“.

Lepšie výsledky ako v roku 2014
V nepriaznivom scenári nastalo priemerné zníženie kapitálu o 3,9 percentuálneho bodu, čo je výraznejší úbytok než 2,6 percentuálneho bodu v záťažovom teste z roku 2014. Vďaka vyššej úrovni kapitálu a ďalším zlepšeniam zaznamenaným od roku 2014 bol však výsledný priemerný koeficient CET1 v nepriaznivom scenári napriek tomu vyšší (9,1 % oproti 8,6 % v roku 2014).
Až na jednu výnimku (talianska Monte dei Paschi di Siena) je výška kapitálu CET1 vo všetkých bankách výrazne nad referenčnou hodnotou 5,5 % použitou v roku 2014 v hypotetickom nepriaznivom scenári. To poukazuje na solídnu celkovú úroveň kapitálu v bankách, ktoré sa podrobili záťažovým testom pod vedením EBA, uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Erste Group vníma výsledky pozitívne
Rakúska banková skupina Erste Group hodnotí výsledok aktuálneho kola stresových testov bankového sektora v EÚ pozitívne. Testy ukázali, že spoločnosť disponuje silnou kapitálovou základňou a dokáže odolať krízovým scenárom, uviedol šéf banky Andreas Treichl. Ako dodal, skupina Erste „nie je pod stresom“.
Najpesimistickejší scenár pre Erste počíta v horizonte rokov 2016 až 2018 s poklesom ukazovateľa kapitálovej primeranosti CET1 na 8,2 % z úrovne 12,3 %, na ktorej sa nachádzal v závere minulého roka. Objem nesplácaných úverov by v takomto prípade do konca roka 2018 vzrástol na 15,7 mld. eur, alebo 11,9 % celkového úverového portfólia banky. V prvom kvartáli 2016 evidovala skupina Erste klasifikované úvery v hodnote 8,9 mld. eur, čo tvorilo 6,7 % celkového objemu poskytnutých úverov.

Najhoršie dopadla banka z Talianska
Šéf talianskej bankovej asociácie Antonio Patuelli v sobotu vyhlásil, že aktuálne kolo stresových testov bánk v EÚ potvrdilo dôveryhodnosť talianskeho bankového sektora. Krízovému scenáru, ktorý počíta s prepadom ekonomiky do hlbokej recesie, by dokázali odolať štyri z piatich testovaných talianskych bánk. Výnimku predstavuje spoločnosť Monte dei Paschi di Siena (Monte Paschi), ktorá dosiahla najhoršie skóre zo všetkých 51 testovaných bánk. „Dôveryhodnosť talianskych bánk bol podporená, sektor ale potrebuje pokračovať v reformách,“ uviedol Patuelli. 
Banka Monte Paschi ešte pred zverejnením testov vyhlásila, že plánuje navýšiť kapitál o 5 mld. eur. K posilňovaniu kapitálovej základne by tak pristúpila už tretíkrát za posledné dva roky. Banka uviedla, že potrebný kapitál chce získať zo súkromných zdrojov bez účasti štátu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka