Ekonomickí experti zverejnili očakávanú výšku globálnej inflácie, prišla do všetkých častí sveta a bude pretrvávať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Inflácia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ekonomickí experti vo svete, ktorých v prieskume oslovil nemecký ekonomický inštitút Ifo a Švajčiarsky inštitút ekonomickej politiky, očakávajú, že v tomto roku bude globálna inflácia na úrovni 7,7 percenta. Inštitút Ifo o tom informoval v správe, ktorú zverejnil vo štvrtok.

„Inflácia prišla do všetkých častí sveta a bude pretrvávať,“ povedal výskumník inštitútu Ifo Niklas Potrafke o prieskume, v ktorom oslovili respondentov vo viac ako 100 krajinách.

Predpoklady inflácie 

„Očakávaná inflácia za rok 2022 je zhruba o päť percentuálnych bodov vyššia v porovnaní s infláciou, ktorú hlásila Svetová banka v rokoch 2010 až 2019,“ dodal Potrafke.

V roku 2023 účastníci prieskumu v priemere predpokladajú globálnu infláciu vo výške 6,2 percenta a v roku 2026 na úrovni 4,5 percenta.

Očakávanie vysokej inflácie

Očakávanie inflácie v tomto roku sa v jednotlivých regiónoch sveta významne líši. Osobitne vysokú infláciu, a to nad 20 percent, predpokladajú v Južnej Amerike, severnej a východnej Afrike a v západnej a strednej Ázii.

Z globálneho hľadiska sú inflačné očakávania relatívne nízke v Severnej a Strednej Amerike a vo veľkej časti Európy. V týchto regiónoch účastníci prieskumu predpokladajú infláciu za rok 2022 pod hranicou 10 percent.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Niklas Potrafke
Firmy a inštitúcie IfoŠvajčiarsky inštitút ekonomickej politiky