Ekonomika sa začína prehrievať, podľa RRZ by ju mohla stabilizovať primeraná konsolidácia verejných financií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kalkulačka, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Nevyhnutná konsolidácia verejných financií, ktorej potreba vychádza z vysokého rizika udržateľnosti verejných financií a z aktuálnych vysokých rozpočtových deficitov, by v tomto období mohla bolieť ekonomiku a jej obyvateľov menej, ako v predchádzajúcich krízových rokoch.

Vhodné obdobie na konsolidáciu

Skonštatovala to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) na sociálnej sieti. Konsolidácii nahráva podľa nich očakávaný postupne zosilňujúci rast ekonomiky, priaznivý trh práce, ako silne rastúce reálne mzdy a historicky veľmi nízka nezamestnanosť.

Pre ozdravenie verejných financií tak nastalo vhodné obdobie aj z pohľadu aktuálnej fázy ekonomického cyklu. Preto opätovne zapína fiškálne pravidlá aj Európska komisia,“ informuje rozpočtová rada.

Úroveň rastu pod 3 %

Rast ekonomiky sa bude zrýchľovať až do roku 2026. Hlavným motorom bude podľa rady oživený svetový obchod, a tým pádom aj dopyt po našich tovaroch a službách.

Spolu s robustným rastom spotreby a investícií by celkový rast ekonomiky mal dosahovať úroveň tesne pod 3 %. V tomto a nasledujúcich rokoch podľa RRZ opäť stúpnu reálne mzdy vďaka prudkému poklesu inflácie, stabilnému hospodárskemu rastu a vysokom dopyte po pracovnej sile.

konsolidácia, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť
Vývoj ekonomiky nahráva výraznejšej konsolidácii. Foto: www.facebook.com

Zvyšovanie spotreby domácností

Popri raste reálnych miezd očakávame aj pokles nezamestnanosti z minuloročných 5,9 % na historické minimum 5,3 % HDP, zvyšovať sa bude aj spotreba domácností,“ informuje rada.

RRZ v súvislosti s potrebou konsolidácie opakovane pripomínala, aby sa nepremrhalo to obdobie ekonomického cyklu, kedy sa ekonomika dostala z fázy podchladenia, prípadne už smeruje k prehrievaniu. Pohľad na aktuálnu fázu hospodárskeho cyklu podľa nich ukazuje, že ekonomika začína vykazovať znaky prehrievania sa, najmä na trhu práce. Primeraná konsolidácia by tak mohla pomôcť ekonomiku stabilizovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaRada pre rozpočtovú zodpovednosť