Európska centrálna banka ohlásila zvyšovanie úrokov, cieľom je spomaliť rastúcu infláciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Christine Lagardová
Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová. Foto: SITA/AP

Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová v blogu na internetovej stránke banky poskytla doteraz najjasnejší signál, že predstavitelia európskej menovej politiky majú v úmysle zvýšiť úroky už v júli, aby zabrzdili rastúcu infláciu.

ECB rozhodnutie odsúvala

Lagardová v pondelok napísala, že očakáva ukončenie nákupov aktív „na úplnom začiatku tretieho kvartálu“. „To nám umožní na našom zasadaní v júli odštartovať rast úrokov,“ dodala.

ECB k takému kroku pristupuje so značným oneskorením oproti iným centrálnym bankám vo svete, ktoré už skôr ohlásili zvyšovanie úrokov s cieľom zastaviť rastúcu infláciu.

Vlna zdražovania

Spotrebiteľské ceny sa zvýšili po tom, ako sa krajiny zotavili z pandémie ochorenia COVID-19. Rast cien sa potom ešte zhoršil, pretože ruská vojna na Ukrajine posunula vyššie ceny energií a potravín.

V eurozóne spotrebiteľské ceny v apríli medziročne stúpli o 7,4 percenta. Lagardová však uviedla, že nie je jasné, či neskôr budú nasledovať ďalšie zvyšovania úrokov, pretože „šoky na strane ponuky z krátkodobého hľadiska spomaľujú ekonomický rast“, takže banka bude musieť pozorne sledovať meniace sa hospodárske podmienky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christine Lagardová
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka