Federálny rezervný systém odštartoval boj proti inflácii, zvýšil základnú úrokovú sadzbu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fed, Federálny rezervný systém v Amerike
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Americký Federálny rezervný systém (Fed) odštartoval snahu o skrotenie inflácie, ktorá je najvyššia od 80. rokov minulého storočia.

Svoju základnú krátkodobú úrokovú sadzbu v stredu zdvihol o štvrť percentuálneho bodu a signalizoval jej ďalšie zvýšenia v tomto roku.

Fed sa pokúsi znížiť infláciu

Šéf Fed-u Jerome Powell na tlačovej konferencii zdôraznil svoje presvedčenie, že ekonomika je dostatočne silná na to, aby zniesla vyššie úroky. Zároveň dal jasne najavo, že Fed urobí všetko, čo bude potrebné na zníženie inflácie.

„Sme si akútne vedomí nutnosti obnovenia cenovej stability,“ povedal šéf americkej centrálnej banky.

Zvýšenie úrokov sedemkrát 

Fed zároveň zverejnil projekciu, ktorá poukázala na potenciál zvyšovania úrokov v nadchádzajúcich mesiacoch. V tomto roku chce centrálna banka úroky zvýšiť dohromady sedemkrát a do záveru roka ich dostať na úroveň 1,75 až dve percentá.

V budúcom roku predstavitelia Fed-u predpokladajú ďalšie štyri zvýšenia úrokov, ktorými by sa základná sadzba mala dostať na úroveň 2,8 percenta.

Zväčšenie hospodárstva USA o 2,8 percenta

Tvorcovia americkej menovej politiky očakávajú, že inflácia zostane v tomto roku na zvýšenej úrovni a v jeho závere bude na úrovni 4,3 percenta. Zároveň prognózujú podstatne pomalší ekonomický rast. V tomto roku sa podľa predikcie Fed-u hospodárstvo USA zväčší o 2,8 percenta.

Ešte v decembri centrálna banka odhadovala tohtoročný rast na úrovni štyroch percent. Fed ďalej uviedol, že na najbližšom zasadaní začne redukovať svoju bilanciu, ktorá je v objeme takmer deväť biliónov dolárov a počas pandémie sa takmer dvojnásobne zväčšila.

(1 EUR = 1,0994 USD)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jerome Powell
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)