Finančná správa pripravuje novinku pre daňovníkov, zavedie sa od budúceho roka

Kalkulačka, dane
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Finančná správa pracuje na novom proklientskom opatrení. Už od budúceho roka sa začne uplatňovať nová legislatívna zmena, ktorá pre daňové subjekty zavedie tzv. inštitút druhej šance pri ukladaní pokút.

Znamená to, že daňové úrady im najskôr zašlú upozornenie na neplnenie si daňovej povinnosti namiesto okamžitého sankcionovania. Informovala o tom hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Novinka je vo fáze testovania

Novinku pre daňovníkov finančná správa v súčasnosti intenzívne testuje. Do svojho informačného systému zapracovala zmeny, ktoré zavedú tzv. inštitút druhej šance v prípade porušenia niektorého z ustanovení daňového poriadku, ak sa pokuta určuje v rámci ustanoveného rozpätia.

Daňové subjekty tak nebudú pri prvom porušení niektorého z ustanovení daňového poriadku sankcionované pokutou, ale správca dane im najskôr zašle upozornenie vo forme Oznámenia.

„To im štandardne doručíme elektronicky do schránky na Ústrednom portáli verejnej správy,“ uviedla Rybanská. Takýmto spôsobom finančná správa upozorní daňový subjekt na nesplnenie povinností a poučí ho o následkoch ďalšieho porušenia jeho povinností.“

„Druhá šanca“ má potenciál

Finančná správa očakáva, že zavedenie „druhej šance“ má potenciál zlepšiť daňovú disciplínu subjektov a prispeje aj k zlepšeniu výberu daní.

Zmena by sa totiž mohla dotknúť odhadom desiatok tisíc správnych deliktov. Ich počet totiž každoročne rastie. V minulom roku ich bolo najviac, keď finančná správa vystavila cez 175-tisíc rozhodnutí o pokute.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Rybanská
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR