Gastro sektor privítal návrh na dočasné zníženie DPH a vyzval všetkých poslancov parlamentu na jeho podporu

Čašníčka, reštaurácia, bar
Foto: ilustračné, Getty images

Gastro sektor víta návrh na dočasné zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na stravovacie služby počas prvých troch mesiacov budúceho roka.

Signatári platformy #StáleMámeChuť zároveň vyzývajú všetkých poslancov Národnej rady SR na podporu tohto opatrenia.

Po pandémii ďalšie rany

„Vítame, že sme sa po takmer troch rokoch výziev dočkali aspoň dočasného zníženia DPH na stravovacie služby. Gastro sektor po pandémii tvrdo zasiahla vojna na Ukrajine, energetická kríza i inflácia a s ňou súvisiaci rast cien potravín,“ uviedol Vladimír Machalík z iniciatívy #StáleMámeChuť.

Poukázal na to, že Slovensko je jednou z mála krajín Európskej únie (EÚ), ktorá stále uplatňuje základnú sadzbu DPH na stravovacie služby a s 20-percentnou sadzbou má Slovensko štvrtú najvyššiu DPH na gastro v EÚ.

Veľmi krátke obdobie

„Aj keď obdobie troch zimných mesiacov považujeme za veľmi krátke, dočasné zníženie DPH na gastro považujeme za pozitívne. Aj vzhľadom na vyjadrenia predstaviteľov koalície veríme, že budúci rok dĺžku tohto obdobia prehodnotia a pomôžu tak gastro sektoru postaviť sa na nohy vo vôbec najťažšom období v ére samostatného Slovenska,“ dodal Machalík.

Daň z pridanej hodnoty (DPH) na prepravu lyžiarskymi vlekmi a lanovkami, na akvaparky, na vstupné do športovísk a reštauračné a stravovacie služby sa má v prvých troch mesiacoch budúceho roka znížiť zo súčasných 20 percent na 10 percent.

Na piatkovom brífingu o tom informoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Machalík