Gastru a cestovnému ruchu pomôže znížená 10-percentná DPH, ktorú presadili liberáli

Reštaurácia, gastro, podnikanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Odvetviam gastra a cestovného ruchu sa bude v roku 2023 dýchať oveľa ľahšie vďaka natrvalo zníženej 10-percentnej dani z pridanej hodnoty (DPH). Strana Sloboda a Solidarita (SaS) o tom informovala v pondelok s tým, že to presadila v rámci vyjednávania o štátnom rozpočte na tento rok.

Nižšia DPH

Predseda liberálov Richard Sulík upozornil, že všetky okolité krajiny majú pre podnikateľov v gastro sektore a cestovnom ruchu značne nižšiu DPH.

„Slovenskí politici dlhodobo zanedbávali tieto oblasti, čím dostávali podnikateľov do konkurenčnej nevýhody. Nehovoriac o desiatkach až stovkách rôznych zbytočných nariadení či duplicitných povinností,” uviedol Sulík.

Podpora pre gastro

Pripomenul, že podnikateľom pomohli aj dvomi kilečkami a ocenil, že súčasný minister hospodárstva Karel Hirman plánuje pokračovať v projekte Kilečko 3, ktoré by ešte viac pomohlo zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku.

„Opakovane sme v minulosti deklarovali, že zníženie DPH pre gastro podporíme, ak s ním príde príslušný minister,” povedal predseda parlamentného finančného výboru a poslanec za SaS Marián Viskupič.

Po odchode z koalície sme ho sami predložili a aj keď ho vtedy NR SR odmietla, napokon sa nám ho podarilo presadiť,” dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karel HirmanMarián ViskupičRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita