Inflácia na Slovensku dosiahla nový rekord. Ktoré ceny sa zvýšili najviac?

Inflácia, zdražovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ceny tovarov a služieb vzrástli v novembri medziročne o 15,4 percenta. Je to podľa Štatistického úradu SR stále najvyššia úroveň za posledných viac ako 22 rokov.

Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú podľa úradu dlhodobo dramaticky rastúce ceny potravín a nákladov na bývanie vrátane elektriny, plynu a ostatných palív.

Ide o dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, súhrne tvoria takmer polovicu výdavkov.

Ceny elektriny a plynu

Ceny potravín nepretržite rastú od júna minulého roka a aktuálne boli medziročne drahšie o takmer 29 percent. Zvýšenie cien o viac ako štvrtinu sa prejavilo až v 6 z 9 skupín potravín.

Najväčší vplyv na výdavky domácností mal medziročný rast cien chleba a obilnín o takmer 28 %, mäsa o 30 % a súčasne mlieka, syrov a vajec o tretinu.

V odbore bývanie a energie majú dlhodobý vplyv na infláciu zmeny cien elektriny a plynu zo začiatku roka, ktoré sa prejavujú nasledujúcich 12 mesiacov.

Alkoholické nápoje

Medziročný rast sa postupne stabilizoval nad úrovňou 16 %. Počas celého roka v tomto odbore však nepretržite rastú ceny pevných palív, aktuálne sú o 45 % vyššie ako pred rokom, a ceny tepelnej energie, ktoré sú vyššie o 19,3 %.

Dlhodobý vplyv rastu cien stavebných materiálov sa prejavuje v imputovanom nájomnom a opravách a údržbe obydlí už len mierne, medziročne má imputované nájomné aktuálne nárast približne o 18 % a údržba a opravy o 20 %.

Infláciu v novembri potiahli tiež vyššie ceny za alkoholické nápoje. Rast cien v odbore doprava na medziročnej úrovni sa v novembri znovu znížil najmä preto, že pokračovalo zlacňovanie pohonných hmôt v porovnaní s cenami z prvých šiestich mesiacov tohto roka.

Za pohonné hmoty platili spotrebitelia medziročne vyššie sumy o takmer 17 %, čo je výrazne menej ako rasty nad úrovňou 40 % dosahované v júni tohto roka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR