Medziročné porovnávanie tohtoročnej ziskovosti je podľa bankovej asociácie zavádzajúce

Euro, peniaze
Eurozóna potrebuje trvalú stabilitu, pričom už v súčasnosti je pre ňu rôznorodosť členských krajín veľkým problémom, myslí si bývalý hlavný ekonóm ECB. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Medziročné porovnávanie tohtoročnej ziskovosti bánk ku koncu septembra je podľa Slovenskej bankovej asociácie zavádzajúce. Ku koncu septembra bankový sektor dosiahol zisk 569 mil. eur.

V medziročnom porovnaní je to výrazný nárast, keďže ku koncu septembra minulého roka to bol zisk 313,4 mil. eur.

Ako ďalej na pondelkovom stretnutí s novinármi uviedol viceprezident bankovej asociácie a generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil, v rámci dlhodobého priemeru však nejde o výrazný skok. V minulom roku totiž prišli dve hlavné okolnosti, ktoré ovplyvnili medziročný vývoj.

Zrušenie bankového odvodu

Zrušenie bankového odvodu je jedným z dôvodov rastu tohtoročnej ziskovosti. Ďalej je to tvorba opravných položiek, ktorá bola vlani výrazná. V tomto roku potreba pominula a banky mohli už rozpúšťať opravné položky.

Tvorba opravných položiek v roku 2021 je podľa bankovej asociácie výrazne nižšia ako dlhodobý priemer. V nasledujúcich rokoch aj pri očakávanom priaznivom vývoji ekonomiky sa dá podľa asociácie očakávať opätovne vyššia tvorba opravných položiek, ktorá bude zisk sektora znižovať.

Predkrízová úroveň

Po výraznom prepade zisku v uplynulom roku sa teda zisk bánk vracia na predkrízovú úroveň. Efekt týchto faktorov, teda vplyvu zrušenia bankového odvodu a rozpúšťanie opravných položiek, sa bude v ďalších mesiacoch zmierňovať.

Aby si banky mohli udržať svoju ziskovosť, musia podľa Krutila oveľa viac „vyrábať“. Čo sa týka poplatkov, ktoré tvoria necelú tretinu príjmov bánk, nárast je ťahaný hlavne novými službami, ide najmä o asset management, bankopoistenie, či nárast v oblasti transakcií.

Zdroj zisku

Zdrojom zisku bánk sú aj úrokové výnosy. Aktuálne tvoria úrokové výnosy dve tretiny celkového čistého zisku sektora. Na dosiahnutie zisku pri klesajúcich úverových sadzbách musia banky poskytnúť viac úverov.

Od roku 2010 sa objem úverov firmám zvýšil o viac ako 30 % a objem úverov poskytnutých retailu sa viac ako strojnásobil.

Úrokové výnosy

Úroky klesajú, no v porovnaní s eurozónou zostáva podiel čistých úrokových výnosov na celkovom čistom výnose slovenských bánk pomerne vysoký.

Čisté úrokové výnosy v prvom štvrťroku 2021 tvorili 68,3 % z celkového zisku sektora, v eurozóne sa podiel čistých úrokových výnosov na celkovom čistom výnose pohybuje na úrovni 58,7 %.

V prvom štvrťroku 2021 mali slovenské banky 2,4-krát vyšší príjem z úrokov ako z poplatkov a provízií. Klesajúce úrokové sadzby tak majú väčší vplyv na ziskovosť bánk na Slovensku ako v iných krajinách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Krutil
Firmy a inštitúcie SBA Slovenská banková asociáciaSlovenská sporiteľňa