Minimálny dôchodok sa od júla zvýši, rozšíri sa aj okruh poberateľov

Dôchodkyňa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Sociálna poisťovňa od júla tohto roka zvýši sumy minimálneho dôchodku, po novom ho bude poberať viac dôchodcov. Výška minimálneho dôchodku sa naviaže na sumu životného minima platnú od 1. júla tohto roka. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa s účinnosťou od 1. júla tohto roka menia sumy minimálneho dôchodku a mení sa aj spôsob určenia jeho sumy. O prepočet dôchodkov ju netreba žiadať, urobí tak automaticky.

Základná suma minimálneho dôchodku

Dôchodcovia, ktorých sa zmena týka, dostanú zo Sociálnej poisťovne rozhodnutia o zvýšení penzie koncom júna a v júli. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr. O nových sumách minimálneho dôchodku bude Sociálna poisťovňa podľa neho včas informovať. Sumy minimálneho dôchodku sa nemenili od roku 2020.

Vzhľadom na nárast inflácie sa výšky minimálnej penzie od júla „rozmrazia“. Zároveň sa sumy minimálneho dôchodku opätovne naviažu na sumu životného minima. Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia sa od 1. júla tohto roka stanovuje na 136 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.

Rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku

Suma minimálnej penzie sa bude zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o dva percentuálne body, od 40 rokov o tri percentuálne body, od 50 rokov o päť percentuálnych bodov a od 60 rokov poistenia o sedem percentuálnych bodov zo sumy životného minima.

Zmenou určenia sumy minimálneho dôchodku sa rozšíri okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálnu penziu vznikne aj tým dôchodcom, ktorí v súčasnosti túto dávku nepoberajú, lebo suma ich dôchodku je vyššia.

Ak od 1. júla 2023 bude suma ich dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok im Sociálna poisťovňa začne vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Kontúr
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa