Minister Kamenický sa chce vrátiť k udržateľným verejným financiám, považuje to za jednu zo svojich priorít v novom roku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladislav Kamenický
Minister financií Ladislav Kamenický. Foto: SITA/Úrad vlády SR
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister financií Ladislav Kamenický sa chce vrátiť k udržateľným verejným financiám. Považuje to za jednu zo svojich priorít v novom roku.

Stabilizácia verejného dlhu

Chce stabilizovať vývoj verejného dlhu v pomere k hrubému domácemu produktu. Ministerstvo financií SR zároveň plánuje dbať aj o to, aby neklesala životná úroveň ľudí na Slovensku.

„Predchádzajúce vlády sa tvária, ako by sme tu mali tri a pol roka vzduchoprázdno, pritom počas ich vládnutia zanechali najhorší deficit v rámci krajín a historicky najrýchlejšie zvýšili zadlženie Slovenska. Aj to sú výsledky spravovania verejných financií Matovičovo-Hegerových vlád a úradníckej vlády prezidentky SR,“ povedal minister financií Ladislav Kamenický.

Hlavné priority

Pre rok 2024 si podľa neho ministerstvo stanovilo ako hlavné priority prípravu ďalších opatrení na stabilizáciu vývoja verejného dlhu v pomere k HDP pre roky 2025 až 2027, ale aj opatrenia na boj s cenami potravín.

„Ceny potravín sú jednou z kľúčových priorít vlády Roberta Fica na rok 2024, nakoľko ľudia nesmú pociťovať dopady katastrofálneho hospodárenia bývalých vlád,“ doplnil minister.

Konsolidačné opatrenia

Minister považuje za úspech, že sa pracovníkom na ministerstve podarilo v historicky najkratšom čase pripraviť balíček konsolidačných opatrení, ako aj samotný štátny rozpočet na rok 2024, ktorý bol následne schválený v NR SR a podpísaný prezidentkou SR.

„Som rád, že sa koalícii ešte do konca roka 2023 podarilo pomôcť seniorom, rodinám s hypotékami, ako aj s cenami energií, ktoré by inak vzrástli o viac ako 120 %. Vláda vyplatila všetkým poberateľom dôchodkov 300 eur ešte pred Vianocami, doručila plnohodnotné 13. dôchodky, schválila pomoc pri refixáciách hypoték a strojnásobila pomoc s hypotékami pre mladých,“ konštatoval minister Kamenický.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav KamenickýRober Fico
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMF Ministerstvo financií SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky