Ministerstvo práce spresní podmienky vyplácania dôchodkov z druhého piliera, OĽaNO presadilo nevykonateľný pozmeňujúci návrh

dôchodok, dôchodky, peniaze, dôchodcovia
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí plánuje spresniť podmienky a formy vyplácania starobného a predčasného starobného dôchodku z druhého penzijného piliera.

Starobné dôchodkové sporenie

Upozorňuje na to, že v novembri minulého roka schválil parlament novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení aj spolu s pozmeňujúcim návrhom od poslancov za hnutie OĽaNO Petra Kremského a Mareka Šefčíka stanovujúcim právo na výber formy výplaty starobného dôchodku.

„Vzhľadom na to, že existujú dôvodné pochybnosti o vecnom rozsahu tohto ustanovenia a predovšetkým o jeho samotnej vykonateľnosti v kontexte ostatných ustanovení týkajúcich sa výplatnej fázy v systéme starobného dôchodkového sporenia, ktorá má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2025, je nevyhnutné presadiť potrebné vecné a legislatívno-technické zmeny na dosiahnutie vykonateľnosti predmetnej novely zákona,“ zdôvodňuje ministerstvo práce.

Pozmeňujúci návrh OĽaNO

Ako problematické ministerstvo práce vníma to, aká časť aktuálnej hodnoty osobného dôchodkového účtu sporiteľa sa má po dovŕšení dôchodkového veku použiť na vyplatenie starobného alebo predčasného starobného dôchodku. Teda či má ísť o polovicu alebo celú hodnotu úspor.

„Tieto zmeny zároveň umožnia Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky vydať v roku 2024 nadväzujúce všeobecne záväzné právne predpisy, na základe ktorých má Sociálna poisťovňa a dôchodkové správcovské spoločnosti realizovať nové procesy týkajúce sa výplatnej fázy v praxi,“ dodalo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Pozmeňujúci návrh poslancov za hnutie OĽaNO zachováva právo sporiteľa nakladať s vlastnými úsporami po vzniku nároku na starobný a predčasný starobný dôchodok. Ide o právo slobodne sa rozhodnúť pre kúpu doživotného dôchodku, vlastné nastavenie tzv. programového výberu či jednorazový výber po splnení podmienky doživotného dôchodku aspoň na úrovni priemerného dôchodku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek ŠefčíkPeter Kremský
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSociálna poisťovňa