Na úpravu daňového bonusu doplatia menej zarábajúci rodičia, Sulíkove prognózy sa naplnili

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Daňový bonus na nezaopatrené dieťa má od začiatku budúceho roka stúpnuť na 100 eur na dieťa do 15 rokov a na 50 eur na dieťa nad 15 rokov. Ide však o maximálne sumy daňového bonusu, na ktoré nebudú mať nárok všetci pracujúci.

Výška bonusu závisí od počtu detí

Suma daňového bonusu na deti sa má totiž podľa nových pravidiel obmedziť podľa výšky čiastkového základu dane rodiča.

Pri zamestnancovi ide o jeho hrubú mzdu zníženú o sociálne a zdravotné odvody, ktoré platí zamestnanec. Ak má rodič jedno nezaopatrené dieťa, daňový bonus pre rodiča môže byť najviac 20 percent z jeho čiastkového základu dane.

Pri dvoch deťoch má ísť naviac o 27 percent, pri troch deťoch maximálne 34 percent, pri štyroch deťoch 41 percent, pri piatich deťoch 48 percent a pri šiestich deťoch maximálne 55 percent z čiastkového základu dane.

Maximálna výška daňového bonusu

Ak rodič ako zamestnanec zarába v hrubom 650 eur, po odpočítaní sociálnych a zdravotných odvodov jeho čiastkový základ dane dosahuje 562,90 eura.

Pri štyroch nezaopatrených deťoch vo veku do 15 rokov by jeho daňový bonus tvoril najviac 41 percent zo sumy 562,90 eura, teda 230,79 eura. Tento rodič by tak od júla tohto roka nemal nárok na daňový bonus na štyri deti v sume 280 eur a takisto by od začiatku budúceho roka nemal nárok na daňový bonus v sume 400 eur.

Na deti vo veku do šiestich rokov v súčasnosti daňový bonus dosahuje 47,14 eura, na deti vo veku od 6 do 15 rokov je to 43,60 eura a na deti nad 15 rokov 23,57 eura.

Od júla má suma daňového bonusu na dieťa do 15 rokov vzrásť na 70 eur a od začiatku budúceho roka na 100 eur. Na nezaopatrené dieťa vo veku nad 15 rokov má daňový bonus od júla tohto roka vzrásť na 40 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur.

Pri daňovom bonuse sa však má zrušiť jeho automatické zvyšovanie podľa rastu životného minima.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom