Najvyšší štátni kontrolóri bijú na poplach, stav verejných financií zhoršujú aj Sociálna a zdravotné poisťovne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
sociálna poisťovňa, peniaze
Foto: koláž SITA webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Rizikom pre udržateľné verejné financie je v tomto roku aj horší výber sociálnych a zdravotných odvodov. Deficitné hospodárenie Sociálna poisťovňa dlhodobo vykazuje v starobnom aj nemocenskom poistení.

Na výplatu dôchodkov potrebuje poisťovňa viac ako 4,4 miliardy eur a nemocenské dávky zaťažujú jej rozpočet viac ako pol miliardou eur.

Negatívny trend

Len za prvých šesť mesiacov tohto chýbalo v starobnom poistení 1,7 miliardy eur, pričom tento negatívny trend v rozpočte Sociálnej poisťovne riešila vláda transferom zo štátneho rozpočtu na úrovni 360 miliónov eur. Upozorňuje na to Najvyšší kontrolný úrad SR.

Negatívny vývoj zaznamenali slovenskí kontrolóri aj u všetkých troch zdravotných poisťovní. „Vývoj rozpočtu nám ukazuje, že v prvom polroku sa dostala do negatívnych čísel každá zdravotná poisťovňa, pričom najväčšie riziká indikujeme pri Všeobecnej zdravotnej poisťovni, kde sa strata vyšplhala nad 100 miliónov eur,“ hovorí predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Potreba upraviť legislatívu

Národní kontrolóri v rámci analytickej činnosti vyhodnocujú riziká spojené s fungovaním zdravotných poisťovní a na základe nich pripravujú pre rok 2024 rozsiahlu kontrolu hospodárenia a nakladania s verejnými financiami v rámci Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

V tejto súvislosti kontrolný úrad upozorňuje parlament na fakt, že je potrebné upraviť legislatívu tak, aby kontrolné inštitúcie mohli kedykoľvek auditovať efektívnosť a transparentnosť použitia verejných zdrojov, povinných odvodov, tečúcich do súkromných poisťovni alebo privátnych zdravotníckych zariadení.

Očakávané príjmy rozpočtu sú 26,7 miliardy eur

Celkový deficit verejnej správy sa môže podľa NKÚ v závere tohto roka vyšplhať až na úroveň 8,3 miliardy eur, čo predstavuje 6,85 % slovenského hrubého domáceho produktu (HDP) a oproti rozpočtovanému deficitu ide o viac ako 400-miliónové navýšenie.

Tohtoročné očakávané príjmy rozpočtu sú 26,7 miliardy eur a výdavky sú 35 miliárd eur, pričom tri štvrtiny sú určené na bežný chod štátu a 6 miliárd eur slúži na rozvojové, kapitálové výdavky.

„Na negatívny vývoj verejných financií má vplyv nielen vysoká spotreba štátu, ale aj nízka spotreba domácností spôsobená pretrvávajúcim rastom spotrebiteľských cien. Inflácia je už zrejme za svojím vrcholom, no v prvých šiestich mesiacoch roka sa udržala nad úrovňou 10 %, a to aj z dôvodu vysokých cien energií či pohonných hmôt pre vojnový konflikt na Ukrajine,“ približuje dôvody vysokého deficitu štátu šéf NKÚ.

Negatívny vývoj

Negatívny vývoj vo verejných financiách je podľa analytikov kontrolného úradu zároveň zapríčinený tým, že poslanci Národnej rady SR dodatočne schválili legislatívne zmeny, ktoré neboli finančne kryté v už schválenom rozpočte pre rok 2023.

„Parlament schválil rezervu vlády, ktorú môže kabinet použiť na krytie nových zákonných záväzkov štátu voči občanom či inštitúciám v sume 858 miliónov eur. Ostatné zmeny v sociálnej a dôchodkovej politike však so sebou priniesli mimoriadne výdavky, a to až na úrovni jednej miliardy eur,“ konštatuje Andrassy.

Tie zahŕňali prijaté zmeny napríklad mimoriadnu valorizáciu dôchodkov, ktorá so sebou prináša navýšenie výdavkov Sociálnej poisťovne o 524 miliónov eur, rodičovský dôchodok, ktorý si vyžiada 260 miliónov eur a zvýšenie daňového bonusu na dieťa zaťaží verejný rozpočet ďalšími 254 miliónmi eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Andrassy
Firmy a inštitúcie Národná rada SRNKÚ Najvyšší kontrolný úradSociálna poisťovňaVšeobecná zdravotná poisťovňa