Návrh vyplatiť penzistom dodatočný príspevok k trinástemu dôchodku posunuli do druhého čítania

Dôchodok, penzia, dôchodkyňa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda Roberta Fica vyplatí v decembri tohto roka všetkým penzistom dodatočný jednorazový príspevok k trinástemu dôchodku. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, ktorý parlament posunul do druhého čítania.

Zvýšenie príspevku

Poslanci sa týmto návrhom zaoberajú v zrýchlenom konaní, schváliť by ho mali ešte v stredu. Podľa predloženého návrhu majú dostať všetci penzisti v decembri tohto roka dodatočný jednorazový príspevok k trinástemu dôchodku v sume 150 eur.

Ministrovi práce a sociálnych vecí Erikovi Tomášovi (Hlas-SD) sa však podarilo nájsť ďalšie zdroje na zvýšenie dodatočného príspevku. Pôvodne avizovaná suma 150 eur sa má nakoniec zvýšiť na 300 eur. Takýto pozmeňujúci návrh majú predložiť koaliční poslanci v druhom čítaní na rokovaní sociálneho výboru.

Vyplatenie dávky si vyžiada milióny eur

Nárok na túto dávku budú mať poberatelia akéhokoľvek druhu dôchodku. Pôjde o poberateľov starobných, predčasných starobných, invalidných, sociálnych a pozostalostných dôchodkov. Ide o približne 1,46 milióna poberateľov dôchodkov. Vyplatenie dávky v sume 300 eur pre každého penzistu si vyžiada 440 miliónov eur.

Maximálna suma trinástej penzie v tomto roku dosahuje 300 eur, dostávajú ju poberatelia dôchodku vo výške 268,88 eura a nižšie. Poberateľom dôchodku v rozpätí od 268,89 eura do 963,32 eura sa suma trinásteho dôchodku znižuje až do minimálnej sumy 50,01 eura. Najnižší trinásty dôchodok vo výške 50 eur dostávajú v novembri tohto roka poberatelia, ktorí poberajú dôchodok v sume 963,33 eura a vyššie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik TomášRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokracia