Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach, dvojciferným tempom v doprave či skladovaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, mzda, muži, ženy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Priemerná nominálna mzda vo februári 2024 medziročne narástla. Podľa Štatistického úradu SR zvýšenie zaznamenali vo všetkých desiatich mesačne sledovaných odvetviach. Dvojciferným tempom rástla v troch z nich, a to v doprave a skladovaní o 13 %, priemysle o 12,6 % a v ubytovaní o 10,9 %.

Mzdy rástli reálne aj po zohľadnení vplyvu inflácie, a to vo všetkých odvetviach okrem informácií a komunikácie. Reálny rast miezd sa pohyboval od necelých 4 % vo veľkoobchode a stavebníctve do viac ako 9 % v doprave vrátane skladovania. Rast reálnych miezd nad 9 % štatistický úrad naposledy zaznamenal v januári 2023 v sektore ubytovania.

Najviac rástli trhové služby

Vo februári 2024 zamestnanosť rástla v šiestich z desiatich mesačne sledovaných odvetví. Najvyššie prírastky počtu zamestnancov, ktorá bola nad úrovňou 3 %, mali vybrané trhové služby a informácie s komunikáciou. Pomalším tempom od 0,5 % do 2,5 % rástla zamestnanosť v stavebníctve, v predaji a oprave vozidiel, v sektore reštaurácií a pohostinstiev či v ubytovaní.

Nominálne mzdy február
Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach, v niektorých však naďalej klesala zamestnanosť. Foto: lnk.sk

Posledné dva roky klesala zamestnanosť v priemysle, aktuálne bola nižšia o 2 %. Pokles pracovnej sily o 1,6 % vykázali zhodne tiež veľkoobchod aj maloobchod, o 1 % sa znížila zamestnanosť v doprave a skladovaní.

Január a február

V prvých dvoch mesiacoch roka 2024 rástli nominálne mzdy vo všetkých desiatich mesačne sledovaných odvetviach. Dvojciferným tempom nad 11 % rástli v priemysle a doprave spolu so skladovaním. Reálne mzdy v deviatich odvetviach boli v medziročnom pluse, a to v rozpätí od 2,4 % do 7,7 %. Inflácii zatiaľ neodolali len mzdy v informáciách a komunikácii, ktoré klesli o 1,2 %.

Zamestnanosť od začiatku tohto roka rástla v šiestich odvetviach, najrýchlejšie vo vybraných trhových službách a informáciách s komunikáciou. Medziročne nižšie počty zamestnancov evidoval priemysel, veľkoobchod, maloobchod ako aj doprava a skladovanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR