Nový šéf Fed-u očakáva v USA postupné zvyšovanie úrokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jerome Powell
Jerome Powell - SITA/AP Photo/Alex Brandon

Jerome Powell chce zároveň zmiernenie regulácie bánk.

Nominant na post šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell v prípade svojho potvrdenia vo funkcii očakáva postupné zvyšovanie úrokových sadzieb. Zároveň uviedol, že Fed pod jeho vedením bude uvažovať o spôsoboch zmiernenia regulácie bánk tak, aby sa zachovali kľúčové reformy, ktoré americký Kongres prijal s cieľom zabrániť ďalšej finančnej kríze. Powella, ktorý je členom Fed-u od roku 2012, nominoval prezident USA Donald Trump za nástupcu Janet Yellenovej po tom, ako sa vo februári skončí jej štvorročné funkčné obdobie.

Kontinuita bude zachovaná

Vo zverejnenom prejave pripravenom pre utorkové vystúpenie v bankovom výbore Senátu sa Powell snaží signalizovať ubezpečenie, že bude predstavovať stabilitu a kontinuitu v centrálnej banke krajiny, ale bude otvorený určitým zmenám, ktoré budú primerané. „Budeme naďalej uvažovať o primeraných spôsoboch zmiernenia regulačného bremena pri súčasnom zachovaní hlavných reforiem … aby banky mohli poskytovať domácnostiam a firmám úvery nevyhnutné na udržanie prosperujúcej ekonomiky,“ povedal Powell.

Fed musí byť flexibilný

Pokiaľ ide o úrokové sadzby, Powell očakáva ich určitý rast. Upozorňuje však, že „budúcnosť nemôže byť známa.“ Z toho dôvodu je podľa neho dôležité, aby si Fed zachoval flexibilitu, ktorú potrebuje, aby prispôsobil svoju politiku vývoju ekonomiky. Pod vedením Yellenovej Fed od decembra 2015 zvýšil úrokové sadzby štyrikrát. Ekonómovia prognózujú ďalšie zvýšenie úrokov v decembri.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna banka