Dôchodky na Slovensku stúpli o desiatky eur. Koľko v priemere penzisti dostávajú?

Dôchodok, penzia, dôchodkyňa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Suma priemerného starobného dôchodku, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa, dosiahla na konci marca tohto roka 576,40 eura. Medziročne sa zvýšila takmer o 64 eur.

Popri náraste sumy starobnej penzie medziročne mierne stúpol aj počet jej poberateľov. Kým na konci marca minulého roka dostávalo starobný dôchodok 1 milión 91,6 tisíca penzistov, na konci minulého mesiaca bolo na Slovensku takmer 1 milión 103-tisíc starobných dôchodcov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Priemerný predčasný starobný dôchodok v porovnaní s marcom minulého roka vzrástol o 86 eur na 594,50 eura. Ku koncu minulého mesiaca ho dostávalo 14-tisíc penzistov, čo bolo o 1,6 tisíca osôb viac ako pred rokom. Priemerný invalidný dôchodok pre osoby s mierou postihnutia do 70 % bol na konci marca na úrovni 259,70 eura. V porovnaní s marcom minulého roka bol tak vyšší o 30 eur.

Invalidnú penziu pre ľudí s mierou postihnutia nad 70 % vypláca poisťovňa v priemernej výške 471 eur. Medziročne ide o nárast o 56 eur. Sociálna poisťovňa evidovala ku koncu minulého mesiaca 223,2-tisíca poberateľov invalidných dôchodkov, čo je oproti marcu vlaňajška o 2,7-tisíca penzistov menej.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa