Poistná karta k PZP prešla zmenou, klienti uzatvárajúci nové zmluvy nebudú mať krytie v Rusku a Bielorusku

Auto, vodič, cesta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj povinné zmluvné poistenie (PZP) motorových vozidiel. Po novom je už na medzinárodnej automobilovej poisťovacej karte, tzv. zelená, resp. biela karta, obmedzená platnosť pre územie Ruska a Bieloruska. Ako povedala hovorkyňa Union poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová, klienti, ktorí si uzatvárajú nové zmluvy, v nich už tieto krajiny majú preškrtnuté.

„Povinné zmluvné poistenie im teda nebude poskytovať krytie ani v Rusku, ani v Bielorusku. Pre staršie, aktuálne platné zmluvy platí, že sa ich táto zmena dotkne s časovým posunom a to od najbližšieho výročia zmluvy,“ vysvetľuje Dupaľová Ksenzsighová.

Za nesplnenie povinnosti hrozí pokuta

Každý vodič musí mať počas jazdy pri sebe platnú kartu poistenia a na výzvu príslušníka policajného zboru je povinný ju predložiť. Nesplnenie tejto povinnosti je totiž pokutované. „Motoristov, ktorí dostanú novú kartu, bez hraničného poistenia s autom do Ruska, ani Bieloruska, policajti nepustia,“ uzatvára Dupaľová Ksenzsighová.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Doklad o tom, že je auto povinne zmluvne poistené (PZP), známy ako zelená karta, je už od leta minulého roka len v čierno-bielom formáte. Dokument v zelenom prevedení sa od 1. júla zrušil. Zmena farby zelenej karty súvisí najmä s digitalizáciou a silnejúcim trendom zasielania komunikácie e-mailom.

Okrem farby sa mení aj formát dokladu, keď po novom nebude karta obojstranná, ale jednostranná, čo tiež uľahčí jej vytlačenie v domácom prostredí.

Zelená farba karty sa zmenila

Systém zelenej karty rieši náhradu škody spôsobenej cudzozemským motorovým vozidlom. Ak napríklad slovenský vodič spôsobí v inom štáte, ktorý patrí do systému zelenej karty, škodu, príslušná kancelária poisťovateľov škodu nahradí a následne si ju uplatní u jeho poisťovateľa na Slovensku.

V minulosti sa motoristi preukazovali bielou kartou na Slovensku a zelenou kartou pri ceste do zahraničia. Pred pár rokmi bola biela karta zrušená a motoristi sa všade preukazovali už len zelenou kartou. Následnej nastala zmena v tom, že doklad už nemusel mať výhradne zelenú farbu, ale mohol byť aj čierno-biely.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Beáta Dupaľová Ksenzsighová
Firmy a inštitúcie Union poisťovňa