Opatrovateľský príspevok by mohlo dostať viac pracujúcich, KDH ho chce rozšíriť bez ohľadu na príjem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Opatrovanie, dôchodca
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Peňažný príspevok na opatrovanie by v budúcnosti mohla dostávať pracujúca osoba bez ohľadu na výšku príjmu zo zamestnania.

Poslankyne opozičnej strany Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Martina Holečková a Andrea Turčanová predložili do parlamentu novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Na podporu má aktuálne nárok opatrovateľ, ktorého príjem je nižší ako 2-násobok sumy životného minima, od júla nižší ako 2,5-násobok.

Opatrovanie znamená úplnú pomoc pri bežných denných úkonoch osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré ich nevedia vzhľadom na svoje postihnutie zvládnuť. Podľa opozičných poslankýň je pre štát kontraproduktívne, ak sankcionujeme osoby, ktoré sa snažia pre domácnosť zvýšiť príjem aj príjmom zo zamestnania.

„Samotná ústavná starostlivosť by bola pre štát mnohonásobne drahšia. Nehovoriac, že aj takto osoby daňovo-odvodovo prispievajú do verejných rozpočtov. Limitácia je nižšia než výška minimálnej mzdy,“ uviedli v predkladanom návrhu Holečková a Turčanová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea TurčanováMartina Holečková
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie