Prečo by mali ísť ľudia voliť? Bankári v tom majú jasno

Bankári
Foto: Koláž SITA Financie.
Tento článok pre vás načítala AI.

Termín predčasných parlamentných volieb na Slovensku sa nezadržateľne blíži. Uskutočnia sa v sobotu 30. septembra od siedmej hodiny ráno do desiatej hodiny večer.

Národ si bude voliť 150 poslancov do parlamentu. Účasť umožňuje občanom ovplyvniť vývoj krajiny.

Oslovili sme šéfov bánk pôsobiacich na Slovensku a spýtali sme sa ich „Prečo by mali ísť ľudia v sobotu 30. septembra k volebným urnám?“

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Daniel Kollár, generálny riaditeľ ČSOB:

Generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár
Generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár. Zdroj: ČSOB

Osobne považujem za dôležitú účasť na všetkých voľbách. Veľmi citlivo však vnímam aktuálne nálady v našej spoločnosti a ich smerovanie, preto tie najbližšie voľby považujem za najdôležitejšie v pomečiarovskej ére.

Rozhodnú totiž o tom, či sa ako krajina a spoločnosť vrátime v čase a k hodnotám, ktoré sa vzďaľujú princípom demokracie a vyspelej Európy. Alebo sa vrátime na trajektóriu rastu – nielen hospodárskeho, ale aj hodnotového.

Peter Krutil, generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne:

Generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil Foto: Slovenská sporiteľňa

Ak chceme zanechať našim deťom modernú, demokratickú a ekonomicky prosperujúcu krajinu, nemôžme nič nechať na náhodu. Raz za štyri roky sme my všetci tí, ktorí máme vplyv na budúcnosť a smerovanie Slovenska. Mali by sme toto naše právo využiť naplno. Aby sa tu všetkým ľuďom oplatilo žiť, pracovať či podnikať.

Andrej Zaťko, generálny riaditeľ 365.bank:

Generálny riaditeľ 365.bank Andrej Zaťko
Generálny riaditeľ 365.bank Andrej Zaťko. Foto: 365.bank

Voľby sú asi najdôležitejším právom a výsadou ľudí žijúcich v demokracii. Právo spolurozhodovať sa v posledných rokoch však stáva povinnosťou. Ak tak k nemu nebudeme pristupovať, môžeme postupne prichádzať o iné naše práva a na koniec aj o právo voliť.

Nielen na Slovensku silnejú protidemokratické tendencie, všeobecná skepsa z lídrov, strata záujmu o hodnoty, tápanie v poznaní pravdy a neakceptácia faktov či slušnosti.

Toto je dokonalé podhubie na vznik autoritárstva, aké vidíme na východ a na juh od nás. Myslime na to 30. septembra a poďme voliť. Zvoľme si Slovensko, v ktorom sa aj naďalej bude dať slobodne žiť, cestovať, pracovať, či podnikať.

Vyberme si cestu hospodárskeho rastu, kolektívnej bezpečnosti a otvorenej prozápadnej ekonomiky. Nečakajme slušnosť a hodnotovosť od politikov, ktorí sa tak ani len navonok nesprávajú.

Spravme si domácu úlohu a edukujme aj svoje najbližšie okolie. Nepresviedčajme presvedčených, ale vysvetľujme tým, čo nerozumejú. Aby nezvíťazil umelo vytvorený strach, populizmus a pseudovlastenecké tendencie nad skutočnými demokratickými hodnotami, ktoré sú základom každej vyspelej ekonomiky.

Anna Macaláková, riaditeľka J&T Banky na Slovensku:

Riaditeľka J&T Banky na Slovensku Anna Macaláková Foto: J&T

Právo voliť a rozhodovať o svojej budúcnosti je jedným z najdôležitejších práv, ktoré máme. Preto by ho mal každý využiť.

Je dôležité nenechať rozhodnúť o budúcnosti našej krajiny ostatných, respektíve nenechať prepadnúť svoj hlas.

Myslím si, že v každých voľbách sa dá nájsť politická strana či hnutie, ktoré čo najviac reprezentuje naše postoje a názory na smerovanie krajiny.

Osobne verím, že Slovensko zostane aj po 30. septembri hodnotovo aj ekonomicky ukotvené v demokratickom a slobodnom geopolitickom priestore.

Jiří Plíšek, predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne:

Predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) Jiří Plíšek
Predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) Jiří Plíšek Zdroj: PSS

Celý svoj profesionálny život sa pohybujem v oblasti finančných služieb a stavebného sporenia a viem, že okrem financií a bývania, sú aj ďalšie hodnoty, do ktorých sa oplatí investovať.

Jednou z nich je určite budúcnosť. Ísť voliť je, samozrejme, právo každého človeka, nie jeho povinnosť.

Ak sa však niekto rozhodne toto právo nevyužiť, vzdáva sa možnosti ovplyvňovať to, v akej krajine a v akej spoločnosti žije. Vzdáva sa tiež možnosti formovať budúcnosť pre seba a svoje deti.

Ľudia, ktorým na budúcnosti záleží, k voľbám určite pôjdu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej ZaťkoAnna MacalákováDaniel KollárJiří PlíšekPeter Krutil
Firmy a inštitúcie 365 bankČSOB Československá obchodná bankaJ&T BANKAPSS Prvá stavebná sporiteľňaSlovenská sporiteľňa