Priemerná výška dávky v nezamestnanosti za tri roky stúpla o viac ako štvrtinu, poberá ju však menej ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Priemerná výška dávky v nezamestnanosti, ktorú ľuďom bez práce vypláca Sociálna poisťovňa, za tri roky stúpla o viac ako štvrtinu. Priemerná suma dávky v novembri minulého roka dosiahla 598 eur, kým v novembri 2020 to bolo 468 eur.

Dávku dostalo desaťtisíce občanov

Dávku v nezamestnanosti na Slovensku dostalo v novembri vlaňajška 36,6 tisíca osôb. V novembri 2020 pritom poisťovňa vyplatila túto dávku 48-tisíc osobám.

Na výplatu nezamestnaneckých dávok Sociálna poisťovňa v jedenástom mesiaci minulého roka vynaložila 23,7 milióna eur, čo bolo o 1,2 milióna eur menej ako v novembri 2020. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Podmienky nároku

Dávku v nezamestnanosti vypláca Sociálna poisťovňa nezamestnanému najviac pol roka. Podmienkou nároku na túto dávku je získanie najmenej 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných.

Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni a jej výška je 50 % denného vymeriavacieho základu, resp. dennej hrubej mzdy zamestnanca. S rastom miezd zamestnancov tak stúpa aj priemerná suma dávky v nezamestnanosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa