Nezamestnanosť na Slovensku koncom roka stúpla, potešil vývoj počtu mladých ľudí bez práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanosť a ľudia
Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v decembri minulého roka medzimesačne zvýšila o 0,06 percentuálneho bodu na 5,08 percenta.

Druhá najnižšia hodnota od januára 2021

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je po novom hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v minulom mesiaci medzimesačne vzrástol o 0,04 percentuálneho bodu, a to na 3,88 percenta.

Napriek miernemu rastu nezamestnanosti zaznamenal rezort práce pokles počtu ľudí bez práce vo veku do 29 rokov. Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ukazovateľ PDU dosiahol v poslednom mesiaci vlaňajška druhú najnižšiu hodnotu od januára 2021, odkedy rezort tento údaj eviduje. Pri medziročnom porovnaní PDU klesol o 0,49 percentuálneho bodu.

Znížil sa aj podiel uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku. V decembri minulého roka dosiahol úroveň 4,67 percenta a v porovnaní s decembrom 2022 klesol o 0,19 percentuálneho bodu.

Medziročný pokles

Celkový počet uchádzačov o zamestnanie evidovaných na úradoch práce sa medziročne znížil o 8,2 tisíca osôb. V decembri vlaňajška dosiahol takmer 170-tisíc osôb, čo je blízko najnižších úrovní za posledných 23 rokov.

Podobne klesol aj počet disponibilných uchádzačov v produktívnom veku, ktorý sa v decembri minulého roka ustálil na čísle 141,4 tisíca a v porovnaní s decembrom 2022 sa znížil až o 18,8 tisíca osôb.

Ukazovatele nezamestnanosti aj počtu uchádzačov o zamestnanie sa tak naďalej udržiavajú na úrovniach blízkych obdobiu pred pandémiou a dosahujú najnižšie hodnoty za posledné roky.

Ústredie práce zaznamenáva už niekoľko rokov po sebe v decembri mierny nárast nezamestnanosti. Napriek tomu však eviduje nižší počet mladých ľudí bez práce.

Blízkosť historických miním

„Samotný nárast nezamestnanosti bol minulý mesiac minimálny. Podstatnejší je práve pozitívny vývoj v oblasti nezamestnanosti mladých ľudí. Ukazuje, že tohtoročným, ale aj minuloročným absolventom škôl sa darí uplatňovať sa na trhu práce,“ uviedol generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy.

Inštitút sociálnej politiky poukazuje na to, že počty mladých ľudí bez práce klesali takmer celý minulý rok. Jediný významný nárast priniesol september minulého roka, keď už tradične prišli na pracovný trh noví absolventi škôl.

„Počty uchádzačov o zamestnanie do 29 rokov sa v súčasnosti nachádzajú blízko historických miním, ako tomu bolo počas celého minulého roka. Pri takýchto nízkych hodnotách počtov uchádzačov o zamestnanie je ťažké očakávať výrazné poklesy v nadchádzajúcom období. Pri uchádzačoch do 29 rokov očakávame v prvom polroku tohto roka počty medzi 37 000 a 39 000, pričom hodnoty okolo 37 000 sú pravdepodobnejšie v jarných mesiacoch,“ uzavrel analytik inštitútu Ján Komadel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Inštitút sociálnej politikyÚPSVaR Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny