Podanie daňového priznania k dani z nehnuteľností na rok 2024 na starom tlačive je právne neúčinné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti
Foto: ilustračné, cdn-api.bratislava.sk www.gettyimages.com - koláž SITA Financie.
Tento článok pre vás načítala AI.

Daňovníci, ktorí sa stali v minulom roku vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľností, majú povinnosť podať do konca januára daňové priznanie k dani z nehnuteľností.

Avšak pozor, daňové priznanie je potrebné podať na novom tlačive platnom od 1. septembra 2023. Ak si nechávate podanie priznania na poslednú chvíľu, na staré odložené tlačivá zabudnite.

Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa Únie miest Slovenska Daniela Piršelová, podanie daňového priznania k dani z nehnuteľností na rok 2024 na starom tlačive je právne neúčinné.

Prípady sa riešia a posudzujú individuálne

Nie je prekvapením, že najviac prípadov nesprávneho podania daňového priznania dani z nehnuteľnosti sa objavuje v Bratislave, kde sa aj najviac nehnuteľností predáva. Vyšší počet takýchto pochybení potvrdil aj Peter Bubla z magistrátu hlavného mesta.

Nové daňové priznania platné na rok 2024 vydané Ministerstvom financií nájdu daňovníci pod číslom MF/013135/2023-726 a sú k dispozícii aj na stránke https://bratislava.sk/mesto-bratislava/dane-a-poplatky/dan-z-nehnutelnosti.

„Ak daňovník uvedie na priznaní telefónne číslo alebo mailovú adresu, pracovníčky oddelenia miestnych daní a poplatkov sa usilujú kontaktovať daňovníka a upozorniť ho, aby urobil nápravu a podal priznanie na platnom tlačive. Podanie na starom tlačive je nesprávne,“ dodáva Bubla.

Kto nepodáva daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti?

Pochybenia daňovníkov priznáva aj Únia miest Slovenska. „Stáva sa, že daňovníci pri zmene tlačív k dani z nehnuteľností, a to najmä na prelome rokov, použijú staré tlačivo daňového priznania k dani z nehnuteľností. Takéto prípady mestá posudzujú a riešia individuálne. Majú totiž aj prípady, keď daňovník podáva napr. dodatočné daňové priznanie k dani z nehnuteľností za niektorý z minulých rokov. V takom prípade je použitie pôvodného tlačiva správne,“ vysvetľuje Piršelová.

Občasné nesprávne podanie evidujú aj ďalšie krajské mestá ako Banská Bystrica, Nitra či Žilina.  „Daňovníci, ktorí prídu do Klientskeho centra so starým tlačivom, ho priamo na mieste prepíšu na ‚nové‘ tlačivo. Tí, ktorých priznanie príde na spracovanie na Mestský úrad v Žiline na starom tlačive poštou, prípadne elektronicky, sú upozornení mailom, telefonicky alebo elektronicky, že je potrebné priznanie podať na platnom tlačive,“ dodáva Katarína Gazdíková z mestského úradu v Žiline.

Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti nepodávajú tí, u ktorých nedošlo k žiadnym zmenám v nehnuteľnostiach, ktoré vlastnia, majú v nájme či užívajú v období od 2.1.2023 do 1.1.2024. Takýmto daňovníkom automaticky príde rozhodnutie z mesta či obce na zaplatenie vyrubenej dane z nehnuteľnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela PiršelováPeter Bubla