Finančná správa podporuje dobrovoľné plnenie daňových povinností, prináša to milióny eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dane, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Finančná správa upozornila koncom minulého roka formou tzv. softwarningu 885 daňových subjektov, že výsledok daňovej kontroly DPH môže mať vplyv na výšku ich dane z príjmov za kontrolované zdaňovacie obdobie.

Dobrovoľné plnenie daňových povinností

Na základe takto zaslaných upozornení subjekty dobrovoľne dodatočne priznali viac ako 2,3 milióna eur a znížili vykázanú daňovú stratu o viac ako 1,2 milióna eur. Informovala o tom finančná správa.

Zasielanie softwarningových správ pomáha finančnej správe pri lepšom výbere daní. Upozornenia zasiela do elektronických schránok daňových subjektov na portáli finančnej správy a umožňuje im tak splniť si svoje daňové povinnosti dobrovoľne.

Dodatočné daňové priznania

„V decembri minulého roka sme zaslali subjektom v rámci siedmej etapy 885 softwarningových upozornení, u ktorých bola vykonaná daňová kontrola DPH za zdaňovacie obdobie rokov 2018 až 2022 s nálezom nad 2 000 eur. Týmto spôsobom sme ich upozornili, že výsledok daňovej kontroly DPH môže mať vplyv na výšku dane z príjmov za kontrolované zdaňovacie obdobie,“ uviedla Drahomíra Adamčíková z komunikačného oddelenia finančnej správy.

Na základe upozornení zaslaných v predchádzajúcich šiestich etapách oslovené daňové subjekty podali 169 dodatočných daňových priznaní k dani z príjmov, ktorými dobrovoľne zvýšili priznanú daňovú povinnosť o viac ako 2,3 milióna eur a zároveň dobrovoľne znížili vykázanú daňovú stratu o viac ako 1,2 milióna eur.

Daňové kontroly

U daňových subjektov, ktoré nereagovali na zaslané upozornenie, a bol u nich najväčší predpoklad nesplnenia daňových povinností, finančná správa vykonala daňové kontroly. Z doteraz ukončených daňových kontrol dane z príjmov u týchto subjektov finančná správa dosiahla nález v sume vyššej ako 9 miliónov eur.

Finančná správa zasiela softwarningové upozornenia do elektronických schránok daňových subjektov na portáli finančnej správy od konca roka 2017. Zasielanie týchto oznámení považuje za dôležitý nástroj na podporu dobrovoľného plnenia daňových povinností a zároveň slúžia ako benefit pre tých klientov, ktorí s finančnou správou komunikujú elektronicky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Drahomíra Adamčíková
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR