Príjmy Slovákov klesajú pre vyššie náklady aj infláciu, takmer polovica chce vyšší plat či lepšiu prácu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Reálne príjmy spotrebiteľov stagnujú alebo dokonca klesajú v takmer všetkých európskych krajinách. Rastúca inflácia a vyššie náklady na prijaté úvery a pôžičky sú pre domácnosti naďalej problémom.

Chýba aj hotovostná rezerva

Ako vyplýva z prieskumu spoločnosti Intrum, 51 % Slovákov potvrdilo, že im po zaplatení základných položiek a účtov zostáva menej peňazí ako pred rokom. Zároveň má tretina opýtaných značne oslabenú finančnú odolnosť.

Úplne im chýba akákoľvek hotovostná rezerva na pokrytie neočakávaných nákladov, prípadne je len veľmi nízka. Jeden z piatich spotrebiteľov potvrdil, že nemá žiadne úspory, ďalších 16 % má v úsporách sumu nižšiu ako jeden mesačný príjem.

Takmer polovica Slovákov chce zlepšiť svoju finančnú situáciu žiadosťou o zvýšenie platu, prípadne si chce nájsť lepšie platenú prácu.

Na úspory siahne 38 % Slovákov a dokonca 12 % je nútených vykryť nedostatočný príjem novým úverom na pokrytie každodenných výdavkov a účtov.

Výdavky rastú rýchlejšie

Výdavky Slovákov rastú rýchlejšie ako príjmy a to vyvoláva obavy a nespokojnosť. V európskom priemere ľudia predpokladajú, že vysoká inflácia bude trvať až do začiatku roka 2025.

Zároveň však Slovensko patrí medzi tri krajiny, kde vládne o dĺžke trvania inflácie najväčší pesimizmus, 29 % očakáva, že sa vysoká inflácia neskončí nikdy.

A napriek tomu, že polovica respondentov zo Slovenska je optimistická a očakáva, že ich finančná situácia sa v nasledujúcich dvanástich mesiacoch zlepší, asi tretina Slovákov očakáva, že nebude mať prostriedky na zaplatenie účtov za služby.

Vynechanie niektorých účtov

Uvedení respondenti dokonca počítajú aj s tým, že keď to bude potrebné, vynechajú zaplatenie niektorých účtov s nižšou prioritou, aby si mohli zabezpečiť základné položky.

Ako komentoval výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum Martin Musil, je zrejmé, že spotrebitelia sú pod silným tlakom, pokiaľ ide o ich osobné financie.

„Realita narastajúcich omeškaných platieb nie je taká, že by spotrebitelia nechceli platiť, ale niektorí z nich si to jednoducho nemôžu dovoliť,“ povedal Musil.

Spoločnosť Intrum, európsky poskytovateľ služieb správy a vymáhania pohľadávok, zisťovala platobné správanie spotrebiteľov. Analyzovali odpovede 20-tisíc spotrebiteľov z 20 európskych krajín, z toho bolo 1 000 Slovákov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Intrum